„В снимката на деня, метафорично казано, единствено ДПС не гледа в общата посока. ДПС като че ли сред приоритетите си не поставят дълбока реформа в съдебната система или поне онова, което те наричат тяхната интерпретация на дълбоката реформа, общо взето включва Лозан Панов да бъде по някакъв начин наказан, грубо казано“, коментира Весислава Танчева.
Според нея ситуацията по отношение на ДПС в известен смисъл е иронична – те са поканени на преговорите заради очакванията на избирателите за национално отговорни разговори. ДБ и БСП са си написали домашното, посочи Танчева. Вероятно ще се намери начин трите т.нар. протестни партии да намерят повече допирни точки, отколкото с тях има БСП например. Една част от дълбоките реформи обаче изискват конституционно мнозинство, което вече изисква и преговори и с ДПС, поясни специалистът по комуникации.
„От комуникационна гледна точка последните два месеца от съществуването на партия ГЕРБ за мен са абсолютно катастрофални“, подчерта Весислава Танчева.
„Грубостта в поведението на лидерите им и упоритото повтаряне на несъстоятелни опорни точки, независимо от това от чия уста излизат. (…) Ако продължават в същия дух, вероятността да се върнат на бял кон начело с лидера си, е все по-малко възможна.Защото все повече хора ги разпознават не просто като лошото момче на терена, като кварталния бандит, а като - „о, ужас, как сме допуснали това 12 години на власт“.
„Хората не си дават сметка как точно работи политиката, как работи демокрацията, как работи демократичната държава. Последните 12 години не им дават пример в това отношение“, заяви още Танчева в предаването „Преди всички“.
Разковничето за диалог е в това, което е полезно за обществото, то обаче не може да се случи днес, смята тя.
Трябва да се извършат онези неща, които носят негативен ефект – дълбоките реформи, за да може промените да бъдат факт не след 5 поколения, подчерта Танчева.
„Управляващите коалиции ще трябва да се натоварят с отговорността да свършат неща, които най-вероятно избирателите им няма да харесат.“
Популизмът неизбежно ще си пробие път в този парламент, отбеляза още Весислава Танчева. Тя е категорична, че никой не е свалил от дневния ред още едни избори.
„Не смятам, че изборите са страшна прокоба. Демокрацията през избори изкристализира процесите и изважда големите проблеми вътре в партиите.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..