Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов маршрут привлича все повече туристи в района на Плевен

Димитър Петров
Снимка: Латинка Светозарова

Парк „Кайлъка“ е защитена местност с неповторима природа, който дава възможност за приятна разходка. Един нов маршрут привлича все повече туристи. Той започва от панорама „Плевенска епопея“ .

Заместник-директорът на Регионалния исторически музей Димитър Петров е запален турист, любител на природата и от години се грижи със свои приятели за възможността все повече хора да са сред природата. Така се стига до възстановяването на интересен маршрут, достъпен за всички:

„Това е нещо, което е моя идея и на мои приятели от доста време. Този маршрут е съществувал в миналото. Трябва да се върнем малко по-назад във времето, когато в каньона на река Чернелка е имало хижа. Тази хижа се е наричала „Капчука“, но поради ред причини 2008 или 2009 е продадена от туристическото дружество. Там база няма. В момента тя е нещо като частна вила и последните 10-15 години този маршрут изобщо не се използва“, каза за БНР Димитър Петров.

Той съобщи, че е извършено разчистване на маршрута от паднали клони, дървета, храсти след получено разрешително от Регионалната инспекция по околната среда и водите, тъй като долината на река Чернелка е природна забележителност и дейностите трябва да бъдат съгласувани и регламентирани какво може да се извършва и какво не.

Тази пролет маршрутът беше маркиран с лентова маркировка, боя  - две бели ивици по средата синя. Допълнително в началото на лятото монтирахме и указателни табели, които са разположени  на по-важните кръстовища, през които се движи този маршрут. Неговата продължителност е около 11 километра. Движи се основно по съществуващи в миналото горски, полски пътища. Тръгва от паркинга зад панорама „Плевенска епопея“, минава през вилната зона, която е мъртвата долина, след което преминава през село Къшин, от там влиза в една дъбова гора, след което отива  през така наречения римски път до долината река Чернелка“.

По думите му маршрутът не е труден за изкачване и е подходящ и за велотуризъм. Разстоянието се преминава за около три часа и половина.

„Най-красивите гледки са в района на Скалния венец, когато човек застане на ръба на скалите и когато целият каньон е буквално в краката“, допълни Петров.

Според него друга хубава гледка по пътеката е преходът през дъбовата гора. 

Димитър Петров, който е председател на Сдружение „Приятели в приключенията“ предлага и друга възможност - разходка в парк „Кайлъка“ с неповторими гледки. Предимството е, че е близо до град Плевен. 

Пътеката, която направихме стъпва върху съществуващи или съществували някога пътища. С оглед на това, че от крепостта е имало вилна зона, но тя постепенно е била запусната и пътищата там изобщо не съществуват. Разчистването беше много сериозно, което трябваше да направим . Въпреки това този първи етап го направихме,  маркирахме пътеката, сложихме пак указателни табелки и вторият етап беше от Попската скала до хижа „Среброструй".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16