Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С два железни коня през сърцето на Европа

Мотопътешествиниците Тони Киров и Алекс Джорджийевски разказват за преживяванията си по време на едномесечния им трип из Стария континент

Антон Киров и Александър Джорджийевски

Два мотора, две раници и над 4 хиляди километра за близо месец по пътищата на Европа. Това е равносметката за колегата звукорежисьор от "Хоризонт" Антон Киров и неговия брат по машина Александър Джорджийевски.

Двамата тръгват на 21 юли от София и приключват одисеята си след малко по-малко от месец в германската столица.
Минават през Северна Македония (Охрид), Албания (Тирана), Черна гора (Подгорица), Босна и Херцеговина, Хърватия (Сплит), Словения (Любляна), Австрия и оттам към Германия, която прекосяват, за да стигнат крайната си точка - Берлин

Първоначалната идея на двамата приятели е да направят пътуването си с джипове. Докато планират изкарват курсове за мотоциклети и на по бира се ражда идеята да минат маршрута на две гуми.

Всяка форма на пътуване има своя чар, независимо дали си на две колела, или си с автомобил, казва Алекс и продължава: 
"Още по-оригиналният ни план беше да си направим ванове, с които да ни е малко по-удобно и луксозно пътешествието. В крайна сетка обаче Антон реши, че е по-рационално покупка на автомобил. Така дойде идеята с джипките. Последваха моторите и решихме, че това ще е крайното решение."

Предимствата да си яхнал железния кон

Според Алекс основният чар на пътуването с мотор е това, че усещаш абсолютно всичко в атмосферата. Визьорът ти е единствената граница между това, което виждаш и което усещаш, било то дъжд или вятър. По думите му хората са много по-благосклонни да завържат разговор с теб, защото виждат приключенец пред тях, а не просто случаен човек. 

Стягане на багаж или какво има в дисагите и раниците

Тони ни разказва за основните неща, които трябва да приготвиш преди подобни пътешествие: "Най-важното нещо е да си с пълна екипировка. Не трябва да се пести от нея. Със сигурност трябва да имаш течности, с които по време на пътя да се хидратираш. Разбира се трябва да имаш и някой друг инструмент, защото на пътя се случва всичко. Добре е да вмезете някакъв комплект за поправка на гуми, както и спрей за омасляване на веригата. Обичайното - дрехи и чифт допълнителни обувки плюс мотоботушите, с които сте тръгнали. Нещо важно: колкото и да ви е топло и неудобно - не сваляйте екипировката си, карайте с нея."

И още един съвет от Тони Киров: Ако минавате през държави, в които не се използва евро, преценете добре колко пари ще изхарчите там. Идеята е да не останете с излишна валута кеш, която да не може да използвате в останалите страни. А ако трябва да ги обмените, ще е доста трудно и неизгодно. Може просто да плащате с карта, ако имате такава възможност.

Според Алекс, при пътуване из Стария континент, дори да забравите нещо, това не е фатално: "Луксът да пътуваш в Европа е, че ако ти потрябва нещо - винаги има кой да ти помогне или откъде да го купиш. Всичко е толкова гъсто населено и тази възможност винаги съществува."

Къде са най-добрите пътища за мотори и най-културните шофьори?

Тони Киров: "Не сме имали някакви сериозни проблеми по пътя с шофирането. Може би в Албания карат малко по-така: натискат, не пускат мотористи. Като цяло нямаше някакви опасни ситуации. В Австрия и в Хърватия пазят доста мотористите, защото там доста хора карат мотори. Там са и най-културни като шофиране, най-спокойни.

Дали обаче Тони и Алекс са спокойни сега, след като са си оставили моторите в Берлин. Антон се прибра със самолет, а Алекс остана там с приятелката си, която е германка. 

"Прибирането на ход до България щеше много да оскъпи пътуването ни. В това включвам спане, бензин и храна - най-обикновените нужди", казва Тони Киров, който дори е решил да продаде машината си. Вече и има и клиент от Дания, който е проявил сериозен интерес. Алекс пък си е купил друг мотор - пистов и доста мощен.
 
Моторите си изпълниха мисията, донесоха радост и емоции на двете момчета и те гледат напред към нови приключения на две колела, яхнали нови железни коне. 

Още за предизвикателствата, премеждията и забавните моменти по пътя от София до Берлин на две колела - чуйте във звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктическият кораб "Св. св. Кирил и Методий" потегля на поредна мисия

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози , които ще наблюдават птиците..

публикувано на 07.11.24 в 09:26

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41