Диман Рохлев от няколко години се занимава с градинарство – отглежда орехи и череши. Признава, че проблем с напояването има и дава пример със село Голямо Дряново, община Казанлък.
„Селото пресъхва. Всеки, който копае сонди на няколко десетки метри, който намери вода, намира и останалите си напояват от чешмата. А пък аз си нося вода с тубите. Качвам ги на колата и си ходя на една чешма, пълня ги и си поливам с тях дръвчетата. Така в 21. век един земеделски производител се оправя сам“, разказва Рохлев пред БНР. От 130 дръвчета 30-40 са изсъхнали само за една година, допълва той.
„Трябва цялостен подход. На първо място трябва да се възстановят тези вади – те са като кръвоносна система. Би трябвало да се интересува Министерството на земеделието от тези въпроси, защото напояването е 90% от работата на земеделеца през лятото“, коментира Диман Рохлев в контекста на ограничения ресурс, който Планът за възстановяване предвижда за напояване.
За онези, които имат повече ресурс, предизвикателствата в сектора не са проблем, но за по-малките производители са голям проблем, отчита младият земеделец.
„Нямаме работници, нямаме техника, нямаме ресурс. Земята, която обработваме, е малка, продукцията също е малка. Разчитаме на малките субсидии, които получаваме ежегодно под формата на директни плащания.“
За малките земеделци я нямаше мярката 60:40, която беше в сила за други сектори, отбелязва Рохлев.
Тази година преди прибирането на реколтата той е установил набези към насажденията му – дърветата били брулени. Земеделецът пита какво правят държавата и правоохранителните органи в защита на производителите, които разчитат и на малкото продукция, която трябва да приберат.
„Абсолютно нищо не прави. Аз отидох в кметството в село Горно Сахране да подам сигнал. Там един служител ми каза, че това е глас в пустиня, тъй като има един квартален, който отговаря за 4 села. Всеки се оправя сам. Големите производители си наемат охранителни фирми и те покриват периметъра, но малките, които нямаме ресурс да имаме денонощна охрана, сме изправени пред дилемата – или да съберем 40-50% от продукцията и да нямаме охрана или да съберем 100% от продукцията, но да платим на охрана, като резултатът е същият.“
„Ентусиазмът го няма отдавна. Сега издържам от инат“, обобщава Диман Рохлев.
Повече за препятствията пред младия земеделец слушайте в звуковия файл.Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..