Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без Covid-зона са и пациентите във Видин

Параграф 22 за Covid-зоната в Силистренско

Медиците в Силистра разединени дали трябват повече болнични легла за Covid-19 или да има Covid зони

| обновено на 04.10.21 в 12:20

Силистра все още е сред областите, които не фигурират в списъка на здравните заведения, в които има открити Covid-зони, публикувани от министерството на здравеопазването. Продължава практиката на пациенти да им бъде назначавано лечение по телефона или да бъдат насочвани от личните си лекари към Спешните отделения на болниците в региона.

Заради липсата на Covid-зона в Силистренско, пациентите на домашно лечение не могат да се възползват от решението на МЗ да ползват и безплатните лекарства по здравна каса

Д-р Николай Брънзалов: Covid зоните не работят в полза на пациентите, в 8 области изобщо няма такива центрове

Д-р Теодора Начева – директор РЗИ – Силистра

Още в началото на септември директорът на РЗИ д-р Теодора Начева обяви, че изграждането на Covid-зона в Силистра е в работен процес. Обсъждаха се варианти за място в доболничната помощ, където да бъдат посрещани пациенти, да бъдат обслужвани с преглед и изследвания, или назначена терапия.


"Дали ще се случи не мога да кажа. Ние имаме много малко такъв тип лечебни заведения, от които можем да очакваме да изградят такива зони. Имаме само едно ДКЦ в област Силистра и няколко малки медицински центрове. Те нямат нито лаборатория, нито ренген. Само ДКЦ- то остава да разкрие такава зона. И ако в началото имахме надежда това да се случи, днес шансовете са почти нулеви", коментира пред БНР д-р Начева.

По думите и обаче лисват и лекари от ДКЦ- то, който да работят в такава ковид зона. Не може лекарите от самото ДКЦ да се включат, те са на възраст и не желаят да вършат тази рискова дейност, подчерта още д-р Теодора Начева.

"Няма как да ти липсва нещо, което не го е имало", казваха за БНР семейните лекари.

Незабравка Кирова

"Спешните звена действат като Covid-зона и там се прецезира кой е за домашно лечение, кой е за болнично. Там знаят с какви легла разполага болницата, там са консултантите", каза в "Хоризонт до обед" д-р Дима Христова.

"Трябва да се подсили звеното в болницата. За мен проблемът е в стационарното лечение на пациентите с коронавирус, не на лабораторно ниво. Ккаво точно ще се прави в ДКЦ?", заяви д-р Христова.

Д-р Васил Славов – директор МБАЛ – Силистра

За натовареноста на лекарите в болницата потвърждава и д-р Васил Славов, директор на силистренското лечебно заведение, но именно заради това в Covid-зоната трябва да са специалисти от доболничната помощ. Не е оптимист, че ще се случи. Отхвърля и идеята това да е основна роля на спешните отделения.

"Това е прехвърляне на топката, няма да доведе до нищо. Нашето спешно звено си е Covid-зоната. Можеше да се организират личните лекари и тази зона щеше да я има вече, но явно няма да се случи...", посочи още д-р Славов.

Незабравка Кирова

Спешните отделения имат друго предназначение и роля, смята и д-р Теодора Начева, директор на РЗИ – Силистра.

И макар да няма надежда, че Covid-зона в Силистра ще има, предстоят последни разговори на д-р Начева с принципала на Диагностично-консултативния център в града – Общинския съвет.

За да видят дали все пак не може нещо да се направи, защото в крайна сметка основните губещи от ситуацията са пациентите.

Драстичен скок на заразените с коронавирус отчитат във Видин. От няколко дни опасността областта да влезе в тъмночервената зона е реална.

Тревожна е тенденцията на заболелите, отчитат от РЗИ - Видин. 790 са заболелите през септември, като почти в 100% от случаите се касае за делта варианта.  Областта е в червената зона по заболеваемост, активните случаи в момента са 455. 350 души са на домашно лечение, останалите се лекуват в болници във Видин, Монтана, Лом и София. 63 болни са хоспитализирани във Видинската болница, като почти 90 на сто от леглата са заети, но има готовност, при необходимост да бъдат разкрити допълнително, уверяват от Здравната инспекция.
Заради заболели ученици и учители има карантинирани паралелки в пет училища във Видин, както и в село Дреновец. Затваряне на училища обаче засега не се обсъжда.

В същото време областта е на едно от последните места по ваксинирани. 10 960 души са със завършен ваксинационен цикъл, което представлява около 12% от населението. Общо поставените дози са близо 21 000.

Въпреки високата заболеваемост,  област Видин остава без Covid зона за извънболнично лечение. Имаше очаквания договор със Здравната каса да подпише медицински център в областния град. Засега обаче няма развитие по този въпрос, а от Здравната инспекция припомнят, че пътят на пациента е през личния лекар, а за тежките случаи трябва да се звъни на 112.


Още по темите слушайте в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венелин Стойчев

Защо лекарствата за деца у нас не са безплатни?

" Когато децата плащат цената – публичното финансиране на лекарства за деца между солидарността и предразсъдъците" – така е озаглавено проучване, поставящо на фокус темата за заплащането на тези лекарства. Изследването, проведено от Института по философия и социология на БАН, е част от по-голяма инициатива - "Цветно утре за нашите деца", дело..

публикувано на 25.02.25 в 12:06

Надежда Цекулова: Голямата червена лампа са медицинските сестри и акушерките

Бележник 2025 ще покаже какъв е успехът на държавата в грижата за децата. Националната мрежа за децата продължава подготовката на 14-ото издание на годишния мониторингов доклад. И тази година анализът ще бъде изготвен от десетки независими експерти и ще включва оценка за напредъка на държавните институции в 9 области. Експертното проучване ще се..

публикувано на 25.02.25 в 11:46

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна . Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг . Първоначалният вариант на..

публикувано на 24.02.25 в 08:15
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18