Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Досиетата Пандора“, скъп газ и други акценти от седмицата по света

Илюстрация: icij.org

Отвори се кутията на Пандора... под формата на близо 12 милиона документа, разкриващи укрито в офшорки скъпо имущество и пари на бивши и настоящи световни лидери, милиардери и знаменитости, исторически рекорд за цената на газа в Европа, европейско обещание за Западните Балкани, макар и не толкова категорично, паднало правителство при северните ни съседи, руски стъпки за кино в космоса и Нобели.

Така звучаха част от по-важните международни събития от изминалата седмица.

„Досиетата Панама“, но на стероиди. Така някои от участниците в най-мащабното журналистическо разследване, направено от Международният консорциум на разследващите журналисти, определят осветляването на милиони документи и имената в тях, наречено „Пандора пейпърс“. Бедите и неволите се разбягаха из земята, както е описано в древногръцкия мит.

Над 600 разследващи журналисти от 117 държави, сред които и България, разкриха как чрез сенчестата финансова система - едни от най-богатите и влиятелни лица в света са се облагодетелствали материално, спестявайки си плащането на данъци. 35-има настоящи и бивши световни лидери, над 330 политици и официални лица в 91 държави и територии.

В документите излизат имената на краля на Йордания, президентът на Украйна Володимир Зеленски, премиерът на Чехия Андрей Бабиш, който си е купил през офшорка замък на Френската ривиера за 22 милиона долара - с киносалон и два басейна, бившият премиер на Великобритания Тони Блеър и съпругата му, които са спестили данъци от сделка с викторианска сграда в Лондон чрез офшорна компания, хора от обкръжението на руския президент Владимир Путин, над 130 милиардери от Русия, Съединените щати, Турция и други страни.

Появиха се и имената на хора от шоу бизнеса - поп звездата Шакира, Елтън Джон, барабаниста на Бийтълс Ринго Стар, германският супермодел Клаудия Шифър и испанската музикална легенда Хулио Иглесиас.

България също се появи на картата на Пандора. 174 компании, свързани със страната ни и двама български политици - бившият депутат от ДПС Делян Пеевски и ексминистърът на външните работи Николай Младенов.

Нов исторически рекорд достигна цената на природния газ в Европа в хода на търговията през седмицата. Цената на синьото гориво надвиши 1900 долара за 1000 кубични метра. Прогноза за скъпа зима за европейските потребители направи еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон. Според нея цените на енергията ще продължат да растат през зимата и ще започнат да спадат постепенно през пролетта.

18 години по-късно Европейският съюз потвърди позицията си за бъдещо членство на шестте страни от Западните Балкани - Северна Македония, Албания, Сърбия, Босна и Херцеговина, Косово и Черна гора. На срещата на върха в Бърдо, Словения - 27-те лидери на страните от Блока обаче не се обединиха около посочването на конкретна дата за влизане, а именно 2030 г.

Политически сътресения оттатък Дунава. Правителството на северните ни съседи падна след успешен вот на недоверие. След 9 месеца на власт кабинетът на премиера Флориан Къцу, лидер на Националната либерална партия достигна кулминационната си точка на оттеглено доверие - и от опоненти, и от бивши съмишленици. Внесеният вот на недоверие от Социалдемократическата партия, която е в опозиция, срещна подкрепата на бившите партньори в управлението на Къцу - партия „Съюз за спасение на Румъния“ на Дачиан Чолош, както и на крайнодесните от Съюз за обединение на румънците. Мотивът за вота беше обедняването на румънците, силно задлъжняване на страната и провалена кампанията за ваксинация. Едва една трета от 19-милионното население на Румъния е ваксинирана, което е второто най-ниско ниво в блока след България.

Мосфилм става КосМосфилм. Русия изпрати киноекип в космоса. До 17 октомври режисьорът Клим Шипeнко и актрисата Юлия Пересилд ще бъдат на борда на Международната космическа станция, за да заснемат за пръв път игрален филм в космическото пространство. Заглавието на филмът, който ще снимат е „Предизвикателството“. Сюжетът се върти около руска лекарка, изиграна от Пересилд, която трябва да пътува до космическата станция, за да лекува болен космонавт.

Още от Седмицата на бързи обороти може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11