Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 40-50 години разделителните линии в обществото се променят и това води до политически сътресения

Стоян Панчев: Или „Възраждане“ ще стане по-голяма партия, или други партии ще се доближат до нея

Ако пандемията остане дългосрочно, консенсусът между партиите ще започне да се чупи, прогнозира експертът

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

Влизането на партия като „Възраждане“ в парламента не е само моментна конюнктура, каза в интервю за БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (EКИП).

„Или „Възраждане“ ще стане по-голяма партия, или други партии ще станат по-близки като виждане до „Възраждане“. Това е процес, който тече и е много по-голям от някакви моментни теми на сблъсък. Голямата разделителна линия: космополитно мислене – националистическо мислене, национално мислене, ще се претворява в нови такива сблъсъци като Covid. Covid е просто един симптом, ще има много други такива“, прогнозира той в предаването „Преди всички“.

Панчев се позовава на теорията за политическото пренареждане, според която на около 40-50 години основната разделителна линия между различните партии и групи в едно общество се сменя, което води до сътресения в политическата система – възникване на нови партии и изчезване на други. Този процес тече още от 17 век в най-старите парламентарни системи и в страните с управление от западен тип, поясни той.

Брекзит беше симптом на това, избирането на Тръмп беше симптом на това. В различните страни то се случва с различна скорост и съвсем естествено е да очакваме нещо подобно и в България.“

Когато повечето партии са със сходни позиции и „нямат гигантски различия на тема идеология, на тема виждане за света, то най-вероятно предстои нещо ново да навлезе в системата и да преобърне това статукво“, коментира експертът. 

Според Панчев тласък на промените дават сблъсъци по ключови въпроси, по които в политическата система цари единодушие, но в останалата част от обществото преобладава абсолютно различно мнение.

Първият такъв сюжет беше Истанбулската конвенция. След това – по въпроса с еврото. Сега очаквам – това ще е сигнал, че теорията за пренареждането важи и в нашия случай – ако се окаже, че партиите също започват да си сменят мнението по този въпрос. И последното нещо беше влизането на „Възраждане“ в парламента, която е изцяло на друго мнение от останалите партии по редица въпроси, включително този въпрос с ваксините и пандемията. Отново има една голяма дупка – значителна част от обществото е скептично настроена и към мерките, и към ваксините, в същото време имахме един голям консенсус в повечето партии по този въпрос, който най-вероятно ще започне да се чупи в следващите години, ако пандемията остане по-дългосрочно в общественото пространство.“

„Дали ще бъдат наложени мерките или не, зависи от разпределeнието на силите. Но аз съм сигурен, че ще има партии, които досега са били или пасивни, или подкрепящи тези мерки, които ще заемат нови позиции. Това го видяхте дори в краткия диапазон, в който бяха въведени зелените сертификати. Моето очакване е, че вследствие на това пренареждане много повече партии ще се ориентират към тази част от обществото, която не е била представена до този момент – тези хора, които са против ваксини и т.н.“

За западния свят в последните 40 години основната разделителна линия е повече или по-малко държава в икономиката, капитализъм срещу социализъм. Сега навлизаме в нова фаза – разделителната линия ще бъде свързана с идентичността, посочи Панчев. Той поясни, че местната и националната идентичност ще се противопоставят на космополитната интернационалистка идентичност, като при нас това ще се изрази и по въпроса за Македония.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток

Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..

публикувано на 03.01.25 в 13:16

Екатерина Атанасова: Бавният туризъм е възможността да се позиционираме на световната туристическа карта

Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти.  Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..

публикувано на 03.01.25 в 10:34

Евгений Орашъков: Цената на земеделската земя се понижава

Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе.  "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..

публикувано на 03.01.25 в 09:44

1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица

1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани". 31 са пострадалите живи птици, открити от доброволци, като над 50% от тях са с трайни увреждания и няма да могат да бъдат върнати в природата , уточни тя. Според аутопсията, става дума за..

публикувано на 03.01.25 в 08:02
Димитър Главчев

Кабинетът предлага до края на март да е в сила законът, който трябва да замени редовен бюджет

Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..

публикувано на 02.01.25 в 12:08

Защо еврорегулациите на ИИ може да направят ЕС неконкурентноспособен?

"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай .  Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в..

публикувано на 02.01.25 в 10:13

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..

публикувано на 31.12.24 в 15:02