Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В чакалня с пластмасов покрив и найлони за врата приемат болни с коронавирус в Добрич

Пациентите и придружителите им мръзнат и чакат рентгенови снимки с часове

Снимка: Мая Щърбанова

Фургон, чакалня с пластмасов покрив и найлони вместо врата за изолация от ноемврийския студ. При такива условия Многопрофилната болница в Добрич приема пациенти с Covid-19, които се нуждаят от изследвания и преценка за евентуален прием за лечение в здравното заведение.

Доскоро кабинетът за заболели от Covid-19 болницата е бил в Спешното отделение. След началото на цялостен ремонт на сектора той бил преместен в един от вътрешните дворове на лечебното заведение, където бил поставен фургон с обособена чакалня. Как протича прегледът на пациентите със симптоми на болестта:

„Майка ми три часа лежи на носилката, сложиха ѝ една маска и толкова. Никакъв лекар, никаква информация. Няма вътре ни сестра, ни лекар – никой не се появява да ти каже. Ние здрави се разболяваме при тия условия. Мръзнем като кучета. Това е нечовешко отношение“, споделя мъж в чакалнята.  

„Казах им – не съм добре, обаждам им се да дойдат, умирам, кръв плюя. И казват – няма линейка и аз с моята кола“, разказва друг мъж, чийто личен лекар отказал да го приеме, защото е „позитивен“.

Чакахме един час да направят снимка, сега час и половина чакаме някой да донесе резултатите. На 93 години жена, майка ми, на носилка. Вътре - кучешки студ. В тази чакалня има болни и здрави придружители, които се разболяха. Не може ли един калорифер поне да се сложи? Това е недопустимо. Вместо да лекуваме болни хора, здравите се разболяват“, възмущава се жена, която придружава своя близка.

„Два часа и половина-три стоим. Условията не са нормални и хуманни за справяне с тази ситуация. От две години не можахме да се подготвим, да се пригоди някаква сграда, която е нормална за хората, които влизат и ги тестват, и ги вкарват в болница“, изразява недоволството си друг от чакащите.

Директорът на болницата д-р Георги Желязков твърди, че е имало проблем с отоплителния уред в чакалнята, но той вече е подменен с нов.

„Всеки пациент, който е настанен в триажния кабинет, трябва да мине пълния обем с изследвания – пълния обем с лаборатория, с рентгенова снимка. Обработват се едновременно по няколко пациента. Времето е за всеки пациент стандартно.“

Директорът признава, че има затруднения с медицинския персонал в кабинета, а работата е много.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Мая Щърбанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26