Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходима ли е реформа в сектор "Култура"

Необходима ли е дълбока реформа в сектор "Култура" и за прокрадващите се идеи от новия екип на министерството да се мине на проектен принцип, което ще се отрази на държавните институции в сектора.

В документа, финализиран като коалиционно споразумение, в сектор Култура основен приоритет е записано създаването на Стратегия за българската култура с 10-годишна рамка. Целта е в следствие от тази стратегия, чрез парламентарните групи на коалиционните партньори, да се предизвика законодателна инициатива, която да отключи реализирането на всички останали политики, заложени в коалиционното споразумение. Парите, предвидени за дотации и подкрепа от страна на държавната власт, трябва да следват качеството. Основа на дотирането трябва да бъде проектното начало.

"Служебният кабинет успя за осигури финасиране за държваните културни институции до края на март догодина. Тази политика трябва продължи", каза пред БНР бившия заместник-министър на културата проф. Борислава Танева.

"Не трябва да има разделение между независимите и държавните артисти. Трябва да се работи за балансирането в сектора. Държавните културни институти създават базата, върху която се развиват и работят всички.

Уплаши ме идеята, основа на финасирането да е проектният приницип. Това ще затрудни държавния сектор. Това е сложен и дълъг процес, който изисква обстоен анализ на ситуацията. Нека се довърши Стратегията за култура първо", каза още Танева.

"Не знаех, че има заявка за проектно финансиране при сценичните изкуства, мога само да гадая", коментира в "Хоризонт до обед" Мила Искренова, общественик и хореограф.


"Може би не се отнася за цялото поле на сценичните изкуства. Не е възможно за стане за всичко и за всички.

Защото в момента, в който свободният артист излезе от проекта, той става барман или напуска страната. Това беше при една предишна реформа...За мен това е непродуктивно. Ще доведе до това да се канят повече външни продукции, което е лесно, но ние към това ли се стремим...", каза още Искренова.

"В момента това, което е направено в сектор "Сценични изкуства" е на екзистенц минимум за българското изкуство.

В развитите държави самофинансират се само изкуствата, които са комерсиалните жанрове, защото те могат да бъдат на печалба. Другите некомерсиални изкуства - те имат абсолютната подкрепа на държавата, защото те осигуряват културното развитие", заяви още Искренова.

Още по темата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02