Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистът Мартин Иванов дебютира в Музикферайн - Виена

Мартин Иванов дебютира в Музикферайн - Виена

На 19 декември, дни след приключването на четвъртия национален локдаун в Австрия, в музикалния афиш на Виена се открои събитие с българско участие. Младият, талантлив и виртуозен пианист Мартин Иванов направи своя успешен дебют в Златната зала на Музикферайн, изпълнявайки Концерт за пиано и оркестър в сол минор, опус 33 от Антонин Дворжак. Партнира му Оркестърът към Дружеството на приятелите на музиката във Виена с диригент Роберт Целзер, а в първа част на програмата прозвучаха увертюра към операта “Медея“  от Луиджи Керубини и оркестровата сюита “Пер Гинт“ от Едвард Григ.  

Концертната програма, подбрана с вкус, изпълнена емоционално и с отношение към детайла, се превърна в естетическо преживяване за слушателите. Интересна е историята на създаването на оркестровата формация – това  е най-старият оркестър във Виена, чийто състав е сформиран не от професионални инструменталисти, а от любители музиканти. Основан е през 1859 г. от известното Дружество на приятелите на музиката във Виена. През годините репертоарът на Orchesterverein der Gesellschaft der Musikfreunde in Wien обхваща творби от Бах, Бетовен, Брамс, Малер, Шостакович, Гершуин, както и съвременни композитори. Оркестърът е имал съвместни изяви с пианистите Алфред Брендел и Мицуко Учида, с трио Алтенберг - Виена и др., а от 1994 г. негов постоянен диригент е Роберт Целзер, който допринася за високото ниво на музициране на тази формация. 

В интервю за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" маестро Целзер представя оркестъра и концепцията за техния последен концерт:
“Нашите оркестранти са отдадени на изкуството  любители - музиканти, които в ежедневието упражняват широка палитра от представителни професии: учители, лекари, юристи, фармацефти и мн. др. Репетираме всеки вторник вечерта, а когато ни предстоят важни изяви - и допълнително в събота. Възрастовите граници за членовете на оркестъра варират от 18 до 85-годишна възраст, като преобладават жените. Ядрото на оркестровата формация е около 40-45 човека, но периодично  се присъединяват и колеги музиканти, както и студенти от други държави, които специализират в Австрия по програмата “Еразъм“.  За концерта на 19 декември поканих като солист Мартин Иванов по препоръка на директора на австрийската звукозаписната компания “Gramola“, с която той има успешни съвместни проекти. Предложих да включим в програмата Концерта за пиано от Дворжак, защото е изключително рядко изпълнявано произведение. Необяснимо за мен като факт, защото творбата е прекрасна.  Може би най-известният запис на този концерт е в интерпретацията на Святослав Рихтер и под диригентството на Карлос Клайбер. Репетиционният процес с Мартин Иванов и оркестъра премина добре, на концерта всички бяха концентрирани и доволни от резулатата. Смятам, че в кариерата на Мартин Иванов този дебют на сцената в Златната зала на Музикферайн е прекрасно преживяване.“

Българският пианист Мартин Иванов, който от 2009 г. живее в Австрия, има успешна международна солистична кариера. Сред впечатляващите концертни проекти на младия виртуоз във Виена за изминалите години се откроява неговият солов рецитал в известния музикален салон на Bank Austria през ноември 2019 г., на който в рамките само на една концертна вечер той изпълни за първи път в Австрия всички 19 унгарски рапсодии от Ференц Лист. Запис на целия цикъл бе издаден в последствие като албум от реномираната австрийска звукозаписна фирма “Gramola“. Началото на световната пандемия и временно отложените концертни изяви не са повод за демотивация на младия пианист, а стимул да реализира своя отдавнашна мечта и поредна иновативна идея в своята кариера – откриване на собствено звукозаписно студио.

След своя успешен дебют на концертния подиум в Златната зала на Музикаферайн на 19 декември 2021 г. талантливият пианист Мартин Иванов сподели за слушателите на предаването "Алегро виваче" размисли за емоцията да музицира на тази престижна сцена, за актуални творчески проекти и интересни нови възможности за изява в ситуацията на тежка продължителна пандемия.

Чуйте интервюто с Мартин Иванов в звуковия файл.

  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35