Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Биоразнообразие" получи втора награда за проекта "Солта на живота"

Дейностите по проекта са изпълнени в района на Атанасовското езеро

Атанасовското езеро
Снимка: Фондация „Биоразнообразие“

Фондация  "Биоразнообразие" получи втора награда за проекта "Солта на живота" в седмата сесия на Наградата за ландшафт на Съвета на Европа (2020-2021). Проектът "Солта на живота" е реализиран в НАТУРА 2000 зоната Атанасовско езеро, която е една от ключовите горещи точки на биоразнообразието в Черноморския биогеографски район.

Първа награда спечели "Биоразнообразие в града: Бергамо и долината Астино, Италия". Наградата има за цел да повиши осведомеността на гражданското общество за стойността на ландшафтите, за тяхната роля и промените в тях. Нейната цел е да признае практически инициативи в унисон с изпълнението на Конвенцията за ландшафта. Наградата се присъжда на всеки две години на заседание на заместник-министрите на околната среда на всяка страна членка на Конвенцията.  

"Наистина за нас от Фондация "Биоразнообразие" беше и изненада, и голяма чест да бъдем отличени, тъй като България до този  момент не се е включвала с номинации в наградите за ландшафт и сега ние сме може би първите участници, но със сигурност първите наградени. Това е една специална награда - събират се заместник-министрите на околната среда, които разглеждат постъпилите номинации и определят кой да получи наградите за ландшафт", каза за БНР Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие".

Снимка: Фондация „Биоразнообразие“

По думите ѝ Атанасовското езеро е забележително с огромния брой птици, които се срещат там.

"В същото време това е една НАТУРА 2000 зона, която се развива много интересно, в която освен че има опазена природа се случва и един много сериозен бизнес какъвто е солодобива. Това е единственото място, където се добива морска сол чрез изпарение на морската вода. Бизнесът е в много добра симбиоза с опазената природа", допълни в предаването "По първи петли" Радостина Ценова.

По проекта "Солта на живота" е почистен 23 километровия канал, който обгражда езерото. Изграденият канал спира сладките води, които се събират от прилежащите земеделски земи, а също и отпадните води от канализацията и тези води отиват в морето, а не влизат в езерото.

"Бяха ремонтирани много от дигите и инфраструктурата в солниците, за да се подпомогне от една страна солодобива, но от друга страна нашите птици, които гнездят в езерото. Те използват тази солничарска инфраструктура", допълни в предаването "По първи петли" Ценова.

Атанасовското езеро            Снимка: Фондация „Биоразнообразие“

Според нея проектът има добра социално-икономическа полза. 

"Успяхме за няколко години да превърнем езерото в добре познато, обичано място, предпочитано за спорт, рекреация, известно с басейните с лечебна кал и луга. Мястото, където  всяка година през август се празнуваше Фестивала на солта, защото знаете, че Атанасовското езеро е забележителна територия, която има и имен ден, и рожден ден, и НАТУРА- зона, която всеки българин трябва да посети".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19