"Идеологическото и политическото концентриране на властта на Си Дзинпин е безпрецедентно в най-новата история на Китай. В годината на Олимпийските игри в Пекин Китай ще се предпазва от резки движения в дипломацията. Важно е събитията за ръководството да минат без международни сътресения. Си не би рискувал нестабилност в международните отношения и ще се въздържа от конфликтни ситуации".
Това каза пред БНР проф. Аврам Агов, специалист по историята на Азия и преподавател в университета "Лангара" във Ванкувър.
"Да постигнем широчина и мащаб, докато обръщаме внимание на деликатното и моментното" - така китайският президент Си Дзинпин начерта бъдещето пред страната си в новогодишното си обръщение.
Китай посреща 2022 като това, което много анализатори възприемат като един от полюсите в нова Студена война - пряко противопоставяне със Съединените щати. Ролята е по-различна от тази на развиващия се гигант, който търгува и помага на всички, и поредната демонстрация беше дипломатическия бойкот, който Съединените щати и други страни обявиха на предстоящите Зимни олимпийски игри в Пекин заради нарушенията на човешки права.
През последните години и въпреки все още неизясненото поведение на страната в началото на пандемията, Си безкомпромисно утвърди вътрешната си власт и на тазгодишния конгрес на комунистическата партия ще се бори за трети 5-годишен мандат - нещо, което образно би го приравнило до основателя на съвременен Китай Мао Дзедун.
В предаването "Събота 150" проф. Агов допълни:
"За Китай е важно да изгражда образ на миролюбива сила в света. Неясната политика на САЩ засилва съмненията сред китайците, че Вашингтон ще се притече на помощ на Тайван при една китайска офанзива на острова. В новогодишната си реч Си заяви, че цялостното обединение на родината е обща мечта на хората от двете страни на тайванските проливи. Това не означава, че Китай ще предприеме безразсъдна авантюра. Загубите ще са огромни. В следващите години не виждам начин да се предприеме нещо".
Според специалиста Европейският съюз ще балансира отношенията между САЩ и Китай, но ще координира с Вашингтон действията по стратегически въпроси:
"Пекин ще се стреми към по-тесни икономически връзки със страни извън ЕС - като Сърбия, например. ЕС ще се концентрира върху търговията като по-неутрална област на отношенията с Китай".
2022 г. ще бъде затишие пред буря в противопоставянето между САЩ и Китай, прогнозира проф. Агов и допълни, че "Тайван е взривоопасен пролив, разделителна линия още от Студената война на 20 век и ще се задълбочава заради новата Студена война".
"Съюзът между Китай и Русия е брак по сметка да възпират влиянието на САЩ и ЕС. Русия е военна суперсила като САЩ и Китай, но не е икономическа сила от същия ранг. В това отношение се създава асиметрия... Геополитическите амбиции на Китай ще бъдат възпирани от САЩ".
По думите му в недалечно бъдеще САЩ, Китай и Русия ще се опитат да преговарят за ограничаване на въоръжаването, за да се избегнат рисковете на Студената война от 20-и век.
"Опасността не е в издигането на Китай като сила, а повече от рисковете за нестабилност в самия Китай, които биха създали непредвидими международни напрежения. Например, пандемията и икономическата стагнация доведоха до по-безкомпромисна външна политика на Китай. Един залязващ Китай е много по-опасен от един издигащ се и стабилен Китай".
Интервюто с проф. Аврам Агов можете да чуете в звуковия файл.
Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..
Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година. Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..
Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..
Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..
Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията. Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..
"В момента не можем да разкрием нашето местоположение. Съветвани сме и от органите на реда да не издаваме къде се намираме ". Това заяви пред БНР Калин..