Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да излезем ситуацията, че сме на лошо място и трябва да избутаме живота си, без да го променим към добро

Денислава Ангелова, сестра на бития Кристиян от Елин Пелин: Г-н Рашков, вземете мерки срещу престъпността

Снимка: архив

Нови случаи на насилие между млади хора, единият завърши в неделя вечер със смърт след спречкване в столичния кв. "Люлин".

Вторият е от град Елин Пелин, където група младежи са пребили до безсъзнание техен връстник и въпреки това, продължават с побоя. Осмелил се свидетел да ги прекъсне, не успява да предотврати насилието.

За конкретния случай на насилие над младежа в Елин Пелин сестра му Денислава Ангелова писа до медиите, за да привлече внимание към проблема с насилието между младежи.

"Пиша ви по повод изключително тежкото състояние на брат ми Кристиян Ангелов, който е жертва на младежка агресия, нанесена с особена жестокост от 5-6 младежа на неговата възраст (между 20 и 25 години).
Случаят е от само преди дни, когато на 07.01.22г. в късните часове, брат ми Кристиян си устройва среща с един от извършителите на побоя, чиято среща е с цел да уредят техните приятелски взаимоотношения. На въпросната среща е възникнал спор по повод едно от момичетата, която е приятелка на брат ми и е имала отношения с един от биячите. По данни на брат ми Кристиян, става въпрос за бутане по рамото на един от биячите (от негова страна), след което същият е почнал да го бие, което навярно е провокирало останалите момчета, участващи в боя, да излязат от денонощния магазин и да преминат и те към бой с тежки за здравето на брат ми последствия", пише Ангелова.

"Брат ми продължава да е зле, той е в болница "Света Анна", с черепно-мозъчна травма, той е със заболяване и това пречи за операциите. Молим се да няма усложнения и да продължи лечението му.

Написах това писмо, за да могат хората да спрат да се страхуват, да не си мислят, че това са излючения, че тях не може да се случи, че трябва да реагират и да се намесят, ако могат да помогнат...това е жестоко и нечовешко...Написах писмото, за да разберат хората, че не трябва да се страхуват от хора, които мислят, че са мафията на малките градове...

Обръщам се към вътрешния министър Бойко Рашков с апел да вземе крути мерки към ширещата се битова престъпност на фона на криминалните прояви от последните месеци. Ако се наложи да направим национална подписка и да се промени законодателството, защото за жалост такива хора остават безнаказани и не искам това да е поредният случай на освободен насилник...", каза пред БНР Ангелова.


"Насилието е неотменна част от човечеството и така ще бъде зълго време още вероятно, то се разглежда като адаптивен механизъм в определени ситуации, като нещо полезно за съхраняването на вида и на рода, но отвъд това е неприемливо", коментира темата пред БНР доц. д-р Николай Димитров, социален психолог, преподавател в СУ и в НБУ.

"По празници насилието се увеличава, пандемията също усили насилието, заради това, че не можем да общуваме нормално, че имаме ограничения...Насилието е ежедневие и в определи групи, етноси или социални слоеве, а също и при икономически затруднения, когато личността е на границата на отпадането от обществото, тогава също се отчита насилие...", поясни д-р Димитров. И допълни:

"Това, че младежите са разпространили клипа с побоя над свой съученик в столицата, трябва да се разглежда в две посоки:

Първо, с оглед на това, че насилието в тази възраст е израз на съзряването. Затова обаче възрастните трябва незабавно да се намесят и да обяснят на тийнейджърите, че това по никакъв начин не значи мъжество, че си по-добър, че ти си по-привлекателен и, че не можеш да заявяваш себе си през това насилие, защото ти нарушаваш правата на други хора.

Вторият аспект е "храненето" чрез гледане - какво се случва при съседа, при другия, това си е вроденото любопитство...показното, гледането на сеира, на риалити шоута, да си кажеш, еи, при нас е пд-добре, многопластови са тези процеси.

Ние като общество трябва да излезем от тази ситуация, че ние сме на едно лошо място и трябва да избутаме живота си, без да се опитаме да го направим по-добро това място", обобощи д-р Димитров.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51