Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делян Добрев: Правителството работи, за да фалира „Булгаргаз“

Бизнесът е без лев компенсация за тока през декември, казва бившият министър на енергетиката

Делян Добрев
Снимка: БГНЕС

Правителството работи, за да фалира „Булгаргаз“. Това заяви пред БНР Делян Добрев, депутат от ГЕРБ, член на комисията по енергетика в парламента и бивш министър на енергетиката. Новите управляващи искат това да е едно фалирало дружество, защото ще има трима-четирима посредника, които ще си разпределят газовия пазар в България, подчерта Добрев в предаването „Неделя 150“.
99% от газа на „Булгаргаз“ се продава на крайни клиенти вътре в страната. Излишъците – 1-2% се продават на газовата борса отново вътре в страната, но се търсят някакви аргументи, за да се смени ръководството на „Булгаргаз“. То е може би най-успешното ръководство на държавно дружество, което успя да вдигне тая фалирала компания, да я изправи на крака, да я направи лидер на газовия пазар в България“, посочи Добрев, който е категоричен, че е технически невъзможно газовият доставчик да изнася в чужбина, защото няма лиценз за това.

Най-големият проблем в енергетиката са високите цени на електроенергията и липсата на каквито и да е компенсации, коментира Делян Добрев.

„Бизнесът получи 4-5 пъти по-високи сметки за декември (спрямо декември 2020 г. – бел. ред.), без нито един лев компенсация. Всички компенсации, за които се говори, са компенсации, раздавани по пресконференции, но нерегламентирани по никакъв начиннито с решение на МС, нито с наредби, нито с механизми за компенсации. Пари няма.“

„За октомври и ноември имаше по 110 лева. При 400 лева цена тази помощ беше скромна, но все пак имаше нещо. За декември компенсацията е нула и не се знае кога изобщо бизнесът ще получи някакви компенсации.“

На един куп ВиК дружества вече им спряха тока, и тъй като не могат да спрат тока на помпите, спират ток на администрацията, допълни той.

Добрев определи ситуацията като изключително тежка.

„Стотици бизнеси вече затвориха, хиляди хора останаха без работа и в същото време правителството прави акции в „Булгаргаз“. Според мен с една единствена цел: да раздели газовия пазар на посредници, каквито имаше преди десет години. Ако го няма „Булгаргаз“, 100% държавно дружество, този целият бизнес ще отиде в ръцете на газови посредници, каквито имахме преди.“

Азерски газ толкова, колкото може, се внася, изтъкна Делян Добрев.

„Дори и това обвинение е безпочвено и отново с цел да се навреди на интереса на държавното дружество.“

Според Добрев дружеството „Булгаргаз“ е направило „максимума, защото все пак имаме една трета от този газ, въпреки че по договор трябва да получим нула, тъй като нямаме интерконектор“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16