Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътни неволи в Смолянско

Ще приключи ли одисеята с пътя Загражден - Белица и как ще разширяват участъка Асеновград - Смолян

Снимка: БГНЕС

Ще се възнагради ли 50-годишното търпение на жители на Смолянско? До края на годината се очаква да бъде завършен ремонтът на пътя Загражден-Белица, за който няма решение от половин век.

В програмата на Агенция „Пътна инфраструктура“ за 2022 г. е предвидено да бъде обявена и обществена поръчка с предмет „Изработване на технически проект за изграждане на трета лента на път ІІ-86 Асеновград-Смолян“. Второкласният път е основен за входа на планинската област и това ще бъдат първите стъпки за разширението му.

Смолянска област е най-необлагодетелстваната в страната откъм пътна инфраструктура. Единствената, която няма алтернативен транспорт, освен автомобилния.

Няма нито един километър автомагистрала и нито един километър скоростен път, както и нито километър първокласен път. Единственият най-висок клас път в областта е второкласният път от Асеновград, който минава през Смолян и стига до гръцката граница.

Досега се твърдеше, че има проект за разширението на основния път за областта, но всъщност такъв няма.

Разширението на пътя вече не търпи отлагане, понеже очакваме тази година или най-късно следващата да бъде отворен ГКПП Рудозем-Ксанти. Като тръгне потокът по този тесен път, ще има тапи и движението ще стане още по-трудно“, коментира пред БНР депутатът от ДБ Зарко Маринов, член на парламентарната комисия по регионална политика. Именно в комисията Маринов е поставил въпроса за пътя от Асеновград през Смолян за българо-гръцката граница.

Зарко Маринов припомня изявления на бившия премиер Бойко Борисов, че има проект и са заделени 78 милиона лева за ремонт на въпросната пътна отсечка.

„Отговорът на министър Караджов беше, че проект няма. До момента има единствено предпроектни проучвания.“

Смолянска област е най-необлагодетелстваната откъм пътна инфраструктура в страната.  Снимка: БГНЕС

Реалната стъпка започва едва сега, с обявяването на обществена поръчка за техническия проект за разширение на над 13 км в участъка Асеновград - Чепеларе, уточни народният представител.

До края на годината се очаква да бъде завършен ремонтът на пътя Загражден-Белица, който е на територията на Община Баните. За този път няма решение от половин век насам, като борбата на местните е по-активна след 2015 година.  

Парите по проекта са свършили и изпълнителят е спрял работата, отбеляза Зарко Маринов.

„Приключил е на етап чакълиране. Хората очакват пътят да бъде асфалтиран тази година, тъй като там водите са доста буйни, може да отнесат чакъла и да се окаже, че ще бъдат разхитени доста бюджетни пари.“

Години наред хората от село Загражден и околните села в Община Баните настояват пред депутати и министри за решение на проблема с пътната отсечка, свързваща две области – Смолян и Пловдив.

„50 години се занимаваме с този път“, обобщава Евгения Бояджиева, председател на Сдружение „Горди загражденци“.

„Много ни се обещаваше и тази година вече няма да отстъпваме.“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15