Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китайската Нова година и празникът в Поднебесната империя

2
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Първи февруари е вече е тук. Черният воден тигър се прокрадна, за да ни поведе към Лунната нова година, позната ни като китайската, заради отбелязването й по китайския календар. Новата година настъпва и за други народи в Азия, а всички те се надяват да изгонят злите сили и духове.

Червени фенери, специални ястия, подаръци за възрастните и децата, калиграфии с йероглифа за думата „щастие” на всяка врата. И така 15 дни на чествания до следващия празник - този на фенерите. Така ще празнуват от единия до другия край на Поднебесната империя - от Харбин на североизток до Шънджън на югоизток.

В началото на тази година Шънджън, някога рибарско селище, оглави класациите за най-трудно намиране на паркомясто в цялата страна. Като една от първите специални икономически зони на Китай, той е за пример според президента Си Дзинпин, който има сериозни планове за мегаполиса с десетки милиони жители. Това е и южното технологично сърце на държавата, което тупти силно, а ударите отекват като шума на парите, умножен по 3 трилиона. През миналата година брутният вътрешен продукт на Шънджън дистигна три трилиона юана, което е точно 827 милиарда 184 милиона 57 хиляди и 900 лева. Как се печелят толкова пари? С производството на модерни превозни средства, индустриални роботи, смартфони и оборудване за 3D принтиране. Някои от световните технологични гиганти са създадени именно там. По обем износът на Шънджън се нарежда на първо място в Китай за последните 29 години. 

Очакваме високотехнологична Нова година в Шънджън. Може би храната ще се доставя с роботи, точно както това ще се случи на олимпийските игри, по време на които храненето ще е силно изолирано и особено роботизирано. Искат или не, спортисти, журналисти и официални гости ще трябва да ползват автоматизирана система. Роботите са симпатични - храната ви се спуска от тавана, има машини за сладолед, както и роботи за рум сървис, има и робот барман, който бърка коктейли за секунди. Всички те приготвят стотици рецепти от Китай и света, но без 48 от най-употребяваните подправки като черен пипер и дафинов лист, за да се избегнат фалшиво положителни допинг тестове. 

Фестивал на ледените и снежни скулптури в Харбин  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако високите технологии могат да смразят кръвта ви, понеже антиутопичните визии за настоящето и бъдещето никак не са ви чужди, то и почерпката в чест на водния тигър буквално ще ви вкочани до мозъка на костите, ако я хапнете в студения северен Харбин, където си имат леден ресторант за традиционния фестивал на ледените скулптури, един от най-големите в света. 

Тази година снежното празненство с над 400 събития продължава до края на февруари, а скулптурите са над 100. Вдъхновението идва и от предстоящите зимни олимпийски игри, чиито домакин е Пекин. От лед са изваяни както олимпийските кръгове, така и пандата Бин Дун Дун - талисман на игрите. „Бин” означава „лед”, а „Дун Дун” - „здрав и жизнен”. Талисман на параолимпийските игри пък е куклата Сюе Жун Жун. Изобразява червен фенер, символ на реколтата, топлината и светлината. „Сюе" означава „сняг”, а „Жун Жун” - „толерантност и интеграция”.

Днес обаче със сигурност не пандата, а тигърът ще е на почит в Поднебесната империя и Харбин надали ще направи изключение. 

Отново се връщаме на юг по картата на Китай, но спираме на стотина километра от столицата Пекин. Отиваме в града на бъдещето - Сюнъан, който трябва да бъде окончателно завършен през 2035-а, но още сега има скромното население от милион и 200-300 хиляди, което за Китай си е направо урбанистичен минимализъм. 

В момента всички тези хора са под карантина, каквото има и на други места в страната. Не е много ясно докога. Дотук нищо странно с оглед строгата китайска Covid-политика. Странното обаче е, че нямаше никакво официално съобщение за наложените ограничения. 

Заради подобни локдауни тук и там част от китайците няма да са у дома за посрещането на празника - нещо, на което те много държат. Мнозинството от хората са готови да пътуват с дни, за да стигнат вкъщи, някои си взимат отпуск дори само за предпразничните приготовления. 

В Сюнъан ще отбележаттази Нова година изолирани и с мечти за светлото бъдеще, обещано им от държавния апарат преди пандемията. Най-новият град на Китай трябва да бъде образцов за цялата планета. Поемайки важни институционални и бизнес офиси, част от наплива към Пекин, както и инвестиции за изграждането му от 1 трилион 17 милиарда 265 милиона и 480 хиляди лева. 

Настоящият президент Си Дзинпин иска да направи от Сюнъан това, което някогашният му предшественик Дън Сяопин направи от Шънджън и Шанхай. Някои са скептични към тази планове, имайки предвид отдалечеността на Сюнъан от морето, но пък това ще е град, в който изолацията не би трябвало да е проблем. Сподели го преди време в сутрешния ни блок не кой да е, а испанският архитект Висенте Гуайар, който спечели международния конкурс за проектирането на самодостатъчния град. Вече го наричат и китайския посткоронавирусен град. Сюнъан в очите на Висенте съчетава европейската архитектура, модерното китайско строителство и устойчивото земеделие

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27