Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Любен Тотев: Едно механично сливане на университети няма да е полезно за никого

Сливането на държавните университети - за и против

Даниел Парушев: По-скоро такова обединение на вузове няма да има

Министерство на образованието и науката
Снимка: БГНЕС

Сливането на държавни университети е стъпка, която беше обявена като предстояща от министъра на образованието и науката Николай Денков и предизвика реакции сред студенти и преподаватели.

"Първо ще влезем в противоречие със Закона за висшето образование. В него е описано, че волеизявлението за сливането може да става по желание на колективите, а тук усещам, че се подготвя нещо друго, смятам, че това няма да бъде правилно", коментира в "Хоризонт до обед" проф. Любен Тотев, бивш председател на Съвета на ректорите на висшите училища в България /два мандата/, бивш ректор на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски".

"Кое налага да остават от 38 на 16 университета - така, както чета по медиите, че иска акад. Денков. Защо се иска?

По мое мнение, нещо, което работи, не трябва да се пипа. Последните години висшето образование, има порядки и ред, всеки университет има вече десетки години традиции.

Едно механично сливане на университети няма да е полезно за никого. И не се казва какво точно и как се сливат? Чак на 22 февруари ще има Съвет на ректорите - навремето ние свиквахме извънредни съвети в рамките на няколко дни и се успокояваше обстановката", каза още проф.Тотев.

По думите му университе са достатъчни за България като брой на базата на броя на населението. Но все пак е необходимо широко обществено обсъждане по темата, смята проф. Тотев.
Даниел Парушев
"Според мен по-скоро такова обединение няма да има, макар че, има такава тема в публичното простраство, но това не е потвърдено от министъра на образованието", заяви пред БНР Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети.

"Акад. Денков е много сериозен човек и ако има такава идея - от 32 университе да останат 16 - това е много важна тема, която не може да се прокара без обсъждане. Дори ако се стигне до такова решение, то трябва да мине през обсъждане и в Народното събрание за всеки един университет. Не мога  да си представя как депутатите от различните региони ще искат такова обединение...

На 22 февруари ще трябва да чуем Съвета на ректорите,  но ние на 19 февруари също имаме общо събрание на студентските съвети. Това, което сега обсъждаме с колегите, те са по-скоро против, именно да не се загуби тази амтономност

Но първо трябва да види идеята на министъра на образованието. Иначе в страгетията е залегнало обединение, но там са посочени три варианта:

- общи програми между висшите училища, когато студентът получава диплома от повече от един ВУЗ

- европейски мрежи

- алианси и конфедерации, консоруциуми или други по-трайни обединения с цел споделяне на ресурси на университети, които са в един район

Онлайн образованието ни досега, ако продължим така, това ще е пагубно за нас. Почти 80 на сто то ВУЗ-вете продължават да са в онлайн среда - ако така завършим и така учебната година, плодовете на тона ще се берат след години.

Това е пагубно за нас и ние настояваме да отпадне незабавно", заяви категорично Парушев.

"Никъде в света не е така, и ще ви кажа защо . Защото според мен,  образованието не е национален приоритет - защото тук приоритет са заведенията, туризма, дискотеките, баровете, но висшето образование на стои на дневен ред. Министър Денков знае нашето мнение, но МЗ със своя заповед казва, че висшите училища преустановяват своите занятия, ако имат само зелен сертификат.

Но как при над 10 000 студенти ще е приложим зелен сертификат? Около 30 на сто са ваксинираните студенти, да нисък е процентът, най-изрядни са в Медицинския университет.

Големият проблем са преподавателите - те казват, че няма да се върнат присъствено, докато не отмине пандемията, защото се страхуват от заразата", каза още Парушев.

По думите му потърпевщи са инженерните специалности, по изкуствата, строителните висши училища.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Кабинетът предлага до края на март да е в сила законът, който трябва да замени редовен бюджет

Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..

публикувано на 02.01.25 в 12:08

Защо еврорегулациите на ИИ може да направят ЕС неконкурентноспособен?

"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай .  Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в..

публикувано на 02.01.25 в 10:13

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..

публикувано на 31.12.24 в 15:02

Военен обзор за отминаващата 2024-а

Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...

публикувано на 31.12.24 в 12:39

Скандалите в земеделието и земеделието извън скандалите

" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..

публикувано на 31.12.24 в 11:54

Историята на Теди: История за човечност, дарителство и вяра в чудеса

Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност.  Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..

публикувано на 30.12.24 в 10:48

Кметът на Ловеч: Ще имаме колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще искаме компенсации от държавата

В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..

публикувано на 30.12.24 в 09:26