На 19 февруари се навършват 90 години от рождението на големия български диригент Михаил Ангелов. Той си отиде от този свят преди 5 години, но споменът за него е още жив - за спектаклите и концертите под негово ръководство, за вълнуващите минути, които публиката е преживяла на тези събития.
Като музикант Михаил Ангелов е познат в много страни на Европа - дирижирал е спектакли на Болшой театър в Москва, в Берлинската държавна опера, в театър "Верди" - Триест, "Сан Карло" в Неапол, в Истанбул, Анкара, Белград, Братислава, Будапеща, Дрезден и Прага. Гостувал е на Московската и Лениградската филхармония с голям успех.
Той беше изключителен музикант - задълбочен тълкувател на творбите, които дирижираше. За него казваха, че той е един от малкото диригенти у нас, които познават възможностите на певческия глас и знаят как да го насочват. Някак настрана от спомена за неговите изяви останаха постиженията му като хоров диригент, а той ръководеше дълги години един от елитните смесени хорове у нас "Дунавски звуци" - Русе. Работи и с хоровете „Кавал“ и „Морфова-Прокопова“ - състави, извоювали голямо признание на престижните международни хорови фестивали в Ланголен, Арецо, Амстердам, Дебрецен.
Дълго може да се говори за този изключителен музикант и мъдър човек.
Роден в София, Михаил Ангелов започва да свири първо на акордеон и виртуозно изпълнява класическа музика на този инструмент. Чува го знаменитият пианист Димитър Ненов, който веднага препоръчва да започне сериозно обучение по музика. Приемат го в Музикалната академия, в класа на диригента Влади Симеонов. След завършването си работи две години като диригент на Радиооркестъра, а след това заминава на специализация в Московската консерватория и защитава аспирантура по оперно-симфонично дирижиране. Негови учители са Борис Хайкин и Лео Гинсбург.
След това пътят му преминава през оперните театри на Русе, Пловдив, Бургас, Благоевград. В продължение на 30 години маестрото работи в Софийската опера. За този период в живота си Михаил Ангелов говори в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
" Няма да има нужда от голяма обществена енергия. Политическата логика води към предсрочни избори следващата година след обявяване на влизането в..