Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за маестро Михаил Ангелов

Снимка: Булфото

На 19 февруари се навършват 90 години от рождението на големия български диригент Михаил Ангелов. Той си отиде от този свят преди 5 години, но споменът за него е още жив - за спектаклите и концертите под негово ръководство, за вълнуващите минути, които публиката е преживяла на тези събития.

Като музикант Михаил Ангелов е познат в много страни на Европа - дирижирал е спектакли на Болшой театър в Москва, в Берлинската държавна опера, в театър "Верди" - Триест, "Сан Карло" в Неапол, в Истанбул, Анкара, Белград, Братислава, Будапеща, Дрезден и Прага. Гостувал е на Московската и Лениградската филхармония с голям успех. 

Той беше изключителен музикант - задълбочен тълкувател на творбите, които дирижираше. За него казваха, че той е един от малкото диригенти у нас, които познават възможностите на певческия глас и знаят как да го насочват. Някак настрана от спомена за неговите изяви останаха постиженията му като хоров диригент, а той ръководеше дълги години един от елитните смесени хорове у нас "Дунавски звуци" - Русе. Работи и с хоровете „Кавал“ и „Морфова-Прокопова“ - състави, извоювали голямо признание на престижните международни хорови фестивали в Ланголен, Арецо, Амстердам, Дебрецен. 

Дълго може да се говори за този изключителен музикант и мъдър човек.

Роден в София, Михаил Ангелов започва да свири първо на акордеон и виртуозно изпълнява класическа музика на този инструмент. Чува го знаменитият пианист Димитър Ненов, който веднага препоръчва да започне сериозно обучение по музика. Приемат го в Музикалната академия, в класа на диригента Влади Симеонов.  След завършването си работи две години като диригент на Радиооркестъра, а след това заминава на специализация в Московската консерватория и защитава аспирантура по оперно-симфонично дирижиране. Негови учители са Борис Хайкин и Лео Гинсбург. 

След това пътят му преминава през оперните театри на Русе, Пловдив, Бургас, Благоевград. В продължение на 30 години маестрото работи в Софийската опера. За този период в живота си Михаил Ангелов говори в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59