Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Президентът греши с критиките, защото пречи на правилните стъпки, които предприема правителството"

Ивайло Дичев: Подозрително много протести се струпаха изведнъж

"Борисов ни научи, че ако не викаш на улицата, няма да се сетят за теб"

Проф. Ивайло Дичев
Снимка: Стопкадър, bTV

"Разклащат се финансовите параметри, в които живеем - инфлацията е много висока и това радикализира хората, всички започват да се борят за повече пари. Освен това - в момента се гласува Бюджет 2022. Всички знаем, г-н Бойко Борисов ни научи на тая работа, че ако не викаш на улицата, няма да се сетят за теб". 

Този коментар направи пред БНР културологът проф. Ивайло Дичев.

Според него има съмнения, че зад протестите стоят или предишните управляващи, или изобщо някакви сили, които искат да разклатят правителството на Кирил Петков, което "доста решително започна да действа в различни посоки за разкриване на далавери и т.н.:

"Подозрително много протести се струпаха изведнъж на едно място. Като че ли сме в някаква катастрофа. ... Не знаем до каква степен ще бъдат манипулирани някои от тези протести. Остава да видим дали са наистина спонтанни и справедливи тези движения, или зад тях стои някой, който ги насочва".    

Културологът коментира критиките на президента Румен Радев към коалиционното правителство, като подчерта, че учудващо рано е дошъл този конфликт:

"Ако се върнем назад, ще видим, че всеки президент в един момент се обръща дори срещу тези, които е излъчил. Румен Радев играе с настроенията на хората, които искат всичко да стане бързо, веднага. Чакай малко! Минали са само два месеца. Какво очакваме да се случи за два месеца. ... Това нетърпение, което ни е обзело - бързо, бързо. Да се направи реформа, да се освободим от Гешев - тези неща искат много време. Малко е чудно, че президентът влиза в тази схватка. Той се грижи за образа си ли, да остане в историята ли, не знам какво иска. Но тук Румен Радев греши много дълбоко, защото пречи в момента на правилните стъпки, които предприема правителството за решаване на кризите".

Интервюто на Людмила Железова с проф. Ивайло Дичев и репортаж на Николай Христов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Идва следващата технологична революция: Как да съхраняваме тока?

Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...

публикувано на 17.02.25 в 11:25

Сняг до 18 см в Монтанско

Сняг до 18 сантиметра натрупа в област Монтана. Няма населени места без електричество и вода. В град Монтана е паднал най-много сняг тази нощ на територията на областта. Най-малко е отчетено в района на Брусарското село Василовци - съобщи Леночка Ангелова - ръководител на Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана: "Най-висока измерена..

публикувано на 17.02.25 в 11:20
Снимката е илюстративна.

Катастрофа затвори временно пътя Перник - София през Владая

Временно е затворен пътят за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи  директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала "Струма", където движението също е затруднено заради огромните колони от тирове и автомобили...

публикувано на 17.02.25 в 11:10
Посланиците на Франция и Германия у нас Н. Пр. Жоел Мейер и Н. Пр. Ирене Планк

Германия и Франция в пукнатините на трансатлантическите отношения

След конференцията в Мюнхен и трансатлантическите пукнатини: разрив със САЩ или дезинтеграция на ЕС? Европейската сигурност и френско-германският мотор 62 години след Елисейския договор – темата коментират пред БНР посланиците на Германия и Франция в България Н. Пр. Ирене Планк и Н. Пр. Жоел Мейер, както и композиторът и IT мениджър Вирак Чхуор...

публикувано на 17.02.25 в 11:10

Кандидатите на ПП-ДБ и на "Възраждане" отиват на балотаж в село Петърница

Жителите на плевенското село Петърница ще избират своя кмет на балотаж следващата неделя. До втори тур стигнаха кандидатите на коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България“ и партия "Възраждане“. Спокойно премина гласуването, каза за БНР председателят на ОИК в Долни Дъбник Петя Иванова. За кандидата Пламен Петров, издигнат от..

публикувано на 17.02.25 в 11:04

Полицията в Атина разби мрежа за принудителна проституция

Полицията в Атина разби голяма мрежа за принудителна проституция. В нея са участвали и българи. Български граждани са наемали апартаменти в Атина, използвани като студио за масаж, което реално е било публичен дом, съобщават от гръцката полиция.  Принуждавали са жени, които държали постоянно под въздействие на наркотици, да проституират...

публикувано на 17.02.25 в 10:38
Веселин Диманов и Димитър Стафидов

(Не)познатият Милен Цветков в документален филм с премиера в НДК

Телевизионната премиера на филма "Милен", посветен на Милен Цветков, ще е догодина по БНТ. На голям екран документалният филм с продължителност 1 час и 40 минути ще бъде показан за първи път на 20 февруари от 19.00 ч. в НДК. Работата по него е продължила над година, разказаха пред БНР авторите Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата са..

публикувано на 17.02.25 в 10:05