"Някои изследвания показаха, че всъщност т.нар. дълъг Covid при хората, които са прекарали Covid-19, може да е на основата на автоимунно заболяване. По същество болестта Covid-19 може да предизвиква автоимунни реакции, но не сме виждали подобно нещо с ваксините. Ваксините създават много специфичен и съобразен имунен отговор конкретно за взаимодействието между вируса и клетките. Това, което наричаме шипов протеин на вируса, пасва както ключ в ключалка спрямо рецепторите на клетката. Ваксината не предизвиква автоимунен отговор. Това обаче изглежда се случва при някои хора, които са прекарали болестта.
В ранните изпитвания, когато жени се записваха да получат ваксината срещу Covid-19, фармацевтичните компании им казаха: „Моля, не забременявайте!“. Но това така или иначе се случи. Стотици жени забременяха, след като ваксините срещу Covid-19 станаха общодостъпни, има хиляди жени, които забременяха, след като си сложиха ваксина. Няма научни или медицински данни, че ваксинацията причинява стерилитет. Това е просто странен мит.
Както аз, така и много други акушер-гинеколози и учени бяхме много разгневени, че бременните и кърмещите жени не бяха включени в ранните изпитвания. Това създаде идеята, че ваксинацията може да е вредна за бременността просто заради факта, че изключиха бременните и кърмачките. Дори сега, когато имаме непреодолимо количество данни относно ваксините против Covid-19, за безопасността при бременността, при кърмене, за ползите за бебето от това, че не е било изложено на Covid-19, докато е било в утробата, за предимствата от получаването на някои антитела по време на феталното развитие, както и чрез кърмата, трябва да се върнем и да попитаме: „Защо не бяха включени?“, а не бяха част от изпитванията, защото това е традицията при подобни процедури".
Според нея бременните жени трябва да бъдат предпазвани чрез включването им в изпитванията, а не чрез изключването им.
"Заради изключването им сега трябва да се борим с много дезинформация. Преди време в изпитванията не са включвали жени и деца. Клиничните тестове в САЩ са били само с бели мъже. След това е настъпило осъзнаването, че има толкова много различия при сърдечните заболявания, диабета и други заболявания както между мъжете и жените, така и при децата и между различните етнически групи и раси. Има голямо подобрение. Американските Национални институти по здравеопазване вече изискват клиничните изпитвания да включват жени, деца, както и хора от много различни раси и етноси. Това равенство обаче все още не е достигнало до бременните жени и е огромен проблем, с който се борим в момента.
Всички нива за спонтанен аборт, мъртво раждане, родилни дефекти са абсолютно същите като тези, които бихме очаквали от която и да било бременна жена, която не е била ваксинирана. На този етап, имайки предвид всички рискове, за които знаем за Covid-19 по време на бременността, би било безотговорно и неетично, който и да било да казва, че дадена жена не трябва да се ваксинира.
Платформата, която използваха за тези ваксини, конкретно за „Пфайзер“ и „Модерна“ е базирана на информационна РНК. Нямаме опит от само шест месеца, година или две с този тип технология. Използвали сме я в изпитвания и експерименти десетилетия наред. Това е причината тя да можеше да бъде използвана толкова бързо за създаването на нова ваксина, както това стана срещу Covid-19.
По отношение на страничните ефекти след ваксинация те всички настъпват доста бързо. Ако разгледаме всички ваксини, които познаваме - тези срещу полиомиелит, тетанус, грип, морбили, варицела, хепатит Б, то ако има странични ефекти, те се проявяват до 6 седмици. Не ставаме свидетели на странични ефекти, за които вече да не е било съобщено. Има само изключително рядкото усложнение с образуване на тромби при „Джонсън и Джонсън“.
Мисля, че много хора смятат, че защитават бременните жени, като им отказват ваксината или им препоръчват да не си я слагат, защото смятат, че изборът е между това да се ваксинираш с някакъв потенциален риск и това да не се ваксинираш. Изборът, пред който сме изправени, при положение, че коронавирусът продължава да се разпространява вече години наред и тази пандемия е факт, е между това да се ваксинираме или да се заразим. Хората, които не са ваксинирани, не могат да останат изолирани по домовете си с години. С варианта „Омикрон“ вероятно ще отнеме много малко време хората, които не са се ваксинирали, да бъдат изложени на вируса. В този случай поемате всички рискове и опасности от дълъг Covid-19, тежко протичане на болестта, хоспитализиране, лечение в интензивно отделение, както и смърт.
Ако някой казва да не се ваксинирате, докато сте бременна или кърмите, питайте го колко изследвания е видял, дали е почерпил информацията си от социалните мрежи, колко е проучвал въпроса.
Мисля, че трябва да работим заедно много по-добре, за да предадем по начин, който е разбираем за хората, колко много научни изследвания сме направили, колко много отлични доказателства имаме, че ваксините срещу Covid-19 са безопасни при бременни и кърмещи жени.
Мисля, че понякога начинът, по който тази информация бива съобщена от научни или медицински организации, не е такъв, че обществото да я разбере. Тя е абсолютно разбираема за научните и здравни специалисти, но хората, които не са част от здравната или научна общност, като аз самата имам много такива примери в моето семейство, разглеждат тези препоръки и за тях не е ясно какво да правят. Затова основахме кампанията и сайта „Една ваксина – два живота“, за да опитаме да направим информацията малко по-достъпна за хората, включително за тези, които четат новини от социалните медии, а те не са никак малко.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..
Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година. Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...