Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малкият източноевропеец на голямата шахматна дъска

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над 400 хиляди са бежанците от Украйна, които търсят спасение в Европа. За четири дни след началото на конфликта 200 хиляди души намериха убежище в Полша.

Километрични опашки по границите. Жени и деца, събрали живота си в куфари - тези кадри предизвикаха вълна от солидарност във всички държави от източния фланг на Европейския съюз, някога част от Варшавския договор, сега членове на НАТО. В очакване на решенията и действията на така наречените големи в лицето на политиците, обикновени хора помагат на бежанците - кой с каквото може. Защото точно тази част на Европа най-добре знае какво е да си пешка върху геополитическата шахматна дъска.

„До вчера не можехме да си представим, че ще избухне конфликт с такива размери. Това е огромен шок за всички“, казва Магдалена, която живее във Варшава. В исторически план Полша добре познава най-грозното лице на войната. Има и твърде горчив опит от миналото в отношенията си с Русия. Затова Магдалена е убедена, че Украйна трябва да бъде свободна:  

Украйна е нашият най-близък съсед. За нас тя е част от Европейския съюз. Това, което се случва там в момента, е истински кошмар.“

Случващото се притеснява и младите в Полша като Мария. Според нея  след пандемията, Европа е изправена пред нова опасност:

„Притесняваме се за своето бъдеще. Чудим се какво ще се случи след няколко часа, след няколко дни… Защото войната е част и от нашата история. Преди, всичко това изглеждаше като мит, но сега е реалност. Гледаме по телевизията какво се случва, слушаме по радиото, и ни е трудно да осмислим всичко това. Съчувстваме много на нашите съседи.“

Десетки хиляди украинци пресякоха границата с Полша. Магдалена и Мария разсъждават готова ли е страната им да се справи с по-сложна ситуация: 

В Полша сме много разделени - на ляво и на дясно. Компрометирано е единството на поляците, патриотизмът. Не всички се доверяват на нашето правителство, чудим се накъде ще тръгнат нещата. Но през последните дни за първи път почувствах, че Полша като че ли малко се обедини, вътрешнополитическите конфликти се поразпръснаха и се съсредоточихме заедно върху борбата със злото.“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изобщо не искам да се представям, че по някакъв начин Полша може да бъде включена в някакви военни действия. Не искам да продължава и случващото се в Украйна. Надявам се по някакъв магически начин или чрез санкциите на Европейския съюз, НАТО и САЩ агресорът да бъде спрян. Като че ли трябва да разчитаме на някакво чудо, защото ситуацията е извън всякакъв контрол, извън всякаква логика и здрав разум. Като че ли ни остава само да умоляваме нещо да се промени.“

Да се промени ужасяващата ситуация за близките ѝ в родината, се моли и украинката Елена, избрала Варшава за свой дом от три години:  

„В Украйна е война. Обстрелват и нападат. Има и дезинформация. Едната страна представя нещата по коренно различен начин от информациите на другата. Не е ясно каква е истината. Хората са в паника. Загинаха цивилни. Има ранени. Поляците също се тревожат какви ще бъдат последствията за страната им. И обикновените хора в Беларус също се тревожат. Изобщо целия регион. Да се надяваме все пак всичко да бъде наред“, казва Елена, напълно наясно, че не обикновените хора решават дали ще има мир или война. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отговорът на този въпрос винаги е бил в ръцете на така наречените големи, на политиците, на интересите и стратегиите им, на сферите им на влияние, в които човешки живот, съдби и бежански вълни, зависят от величините на геополитиката. Тази източна част на Европа го знае най-добре. 

Държавните ръководители и президентите ще решават какъв да бъде изходът от тази ситуация. Ние сме обикновените хора, които нищо не можем да решим. Очевидно е, че ситуацията е зле. Смятам, че Европа трябва да се противопостави на Путин, защото положението наистина е ненормално. Необходим е категоричен отговор. Всеки нормален човек би трябвало да е наясно, че ситуацията е неприемлива.“ 

Ситуацията е неприемлива и за други източноевропейци - словаците, като Петер, който помни времената на Желязната завеса в Европа.

Всичко можеше да се реши по пътя на дипломацията. Боя се, че руският президент е сигурен, че номерът му може да мине. Според мен, наложените санкции изобщо няма да засегнат хората, за които са предназначени. „

Югоизточна Полша, 27 февруари 2022 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Действията на Русия в Украйна променят живота на всички.  

„В тази част на Европа сме славяни. И в тази тежка ситуация естествено, че ние, словаците ще приемем хора от Украйна, ако е нужно“, казва Петер, а Магдалена от Варшава се надява все пак здравият разум да надделее: 

Може би никой не си е представял, че Путин ще направи такава крайна крачка - агресивна и брутална - и ужасяващо ще нападне Украйна. Обаче, ето че се случи. Какво се крие зад всичко това? Какво стои зад човек с такъв подход, с такива мечти Русия да се върне към империята от времената на Екатерина Велика. Можем само да съжаляваме, че човек като Путин е толкова близо до нас. Надявам се Европа да бъде силна, за да се защити. Дано да може да се спаси и Украйна!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

Банско е най-предпочитаната изходна точка за разходки и преходи в Пирин. На километър от града започва маршрут, по който могат да се движат инвалидни и детски колички. Ролбанът е сред любимите места за ежедневна разходка в планината , разказва директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. "Ролбанът като местност, позната на банскалии, е..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53