Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малкият източноевропеец на голямата шахматна дъска

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над 400 хиляди са бежанците от Украйна, които търсят спасение в Европа. За четири дни след началото на конфликта 200 хиляди души намериха убежище в Полша.

Километрични опашки по границите. Жени и деца, събрали живота си в куфари - тези кадри предизвикаха вълна от солидарност във всички държави от източния фланг на Европейския съюз, някога част от Варшавския договор, сега членове на НАТО. В очакване на решенията и действията на така наречените големи в лицето на политиците, обикновени хора помагат на бежанците - кой с каквото може. Защото точно тази част на Европа най-добре знае какво е да си пешка върху геополитическата шахматна дъска.

„До вчера не можехме да си представим, че ще избухне конфликт с такива размери. Това е огромен шок за всички“, казва Магдалена, която живее във Варшава. В исторически план Полша добре познава най-грозното лице на войната. Има и твърде горчив опит от миналото в отношенията си с Русия. Затова Магдалена е убедена, че Украйна трябва да бъде свободна:  

Украйна е нашият най-близък съсед. За нас тя е част от Европейския съюз. Това, което се случва там в момента, е истински кошмар.“

Случващото се притеснява и младите в Полша като Мария. Според нея  след пандемията, Европа е изправена пред нова опасност:

„Притесняваме се за своето бъдеще. Чудим се какво ще се случи след няколко часа, след няколко дни… Защото войната е част и от нашата история. Преди, всичко това изглеждаше като мит, но сега е реалност. Гледаме по телевизията какво се случва, слушаме по радиото, и ни е трудно да осмислим всичко това. Съчувстваме много на нашите съседи.“

Десетки хиляди украинци пресякоха границата с Полша. Магдалена и Мария разсъждават готова ли е страната им да се справи с по-сложна ситуация: 

В Полша сме много разделени - на ляво и на дясно. Компрометирано е единството на поляците, патриотизмът. Не всички се доверяват на нашето правителство, чудим се накъде ще тръгнат нещата. Но през последните дни за първи път почувствах, че Полша като че ли малко се обедини, вътрешнополитическите конфликти се поразпръснаха и се съсредоточихме заедно върху борбата със злото.“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изобщо не искам да се представям, че по някакъв начин Полша може да бъде включена в някакви военни действия. Не искам да продължава и случващото се в Украйна. Надявам се по някакъв магически начин или чрез санкциите на Европейския съюз, НАТО и САЩ агресорът да бъде спрян. Като че ли трябва да разчитаме на някакво чудо, защото ситуацията е извън всякакъв контрол, извън всякаква логика и здрав разум. Като че ли ни остава само да умоляваме нещо да се промени.“

Да се промени ужасяващата ситуация за близките ѝ в родината, се моли и украинката Елена, избрала Варшава за свой дом от три години:  

„В Украйна е война. Обстрелват и нападат. Има и дезинформация. Едната страна представя нещата по коренно различен начин от информациите на другата. Не е ясно каква е истината. Хората са в паника. Загинаха цивилни. Има ранени. Поляците също се тревожат какви ще бъдат последствията за страната им. И обикновените хора в Беларус също се тревожат. Изобщо целия регион. Да се надяваме все пак всичко да бъде наред“, казва Елена, напълно наясно, че не обикновените хора решават дали ще има мир или война. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отговорът на този въпрос винаги е бил в ръцете на така наречените големи, на политиците, на интересите и стратегиите им, на сферите им на влияние, в които човешки живот, съдби и бежански вълни, зависят от величините на геополитиката. Тази източна част на Европа го знае най-добре. 

Държавните ръководители и президентите ще решават какъв да бъде изходът от тази ситуация. Ние сме обикновените хора, които нищо не можем да решим. Очевидно е, че ситуацията е зле. Смятам, че Европа трябва да се противопостави на Путин, защото положението наистина е ненормално. Необходим е категоричен отговор. Всеки нормален човек би трябвало да е наясно, че ситуацията е неприемлива.“ 

Ситуацията е неприемлива и за други източноевропейци - словаците, като Петер, който помни времената на Желязната завеса в Европа.

Всичко можеше да се реши по пътя на дипломацията. Боя се, че руският президент е сигурен, че номерът му може да мине. Според мен, наложените санкции изобщо няма да засегнат хората, за които са предназначени. „

Югоизточна Полша, 27 февруари 2022 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Действията на Русия в Украйна променят живота на всички.  

„В тази част на Европа сме славяни. И в тази тежка ситуация естествено, че ние, словаците ще приемем хора от Украйна, ако е нужно“, казва Петер, а Магдалена от Варшава се надява все пак здравият разум да надделее: 

Може би никой не си е представял, че Путин ще направи такава крайна крачка - агресивна и брутална - и ужасяващо ще нападне Украйна. Обаче, ето че се случи. Какво се крие зад всичко това? Какво стои зад човек с такъв подход, с такива мечти Русия да се върне към империята от времената на Екатерина Велика. Можем само да съжаляваме, че човек като Путин е толкова близо до нас. Надявам се Европа да бъде силна, за да се защити. Дано да може да се спаси и Украйна!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30