Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подписка в подкрепа на медиците от Детското отделение на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“

Адв. Мария Петрова: Никой не упреква конкретните медици, а сме срещу абсурдната практика да се връзват бебета

По случая тече проверка на прокуратурата

МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в Сливен.
Снимка: Стоян Радев

705 медицински работници от сливенските лечебни заведения чрез подписка изразяват подкрепа към колегите си от Детското отделение на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ - Сливен по повод публикации в публичното пространство. Припомням преди седмица там гръмна скандал около това, че в отделението бебетата почти денонощно стоят вързани с бинтове към кушетките. В Детското отделение  се лекуват деца от областите Сливен, Ямбол Бургас, а за изминалата година през него са преминали 1 309 пациенти

 Да припомним, че кадрите се появиха в медиите, след като майка, която престоява с детето си в отделението снима с телефона си стаята с децата. След оповестяването на случая от МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ излязоха с декларация, че в лечебните заведения се прилага практиката цитирам: „имобилизиране т.е. връзване/ на пациенти в детска възраст, когато са на инфузионно лечение – правят им се вливки през абокат, в болница.“

 Последва вътрешноболнична проверка съвместно с РЗИ, Министерство на здравеопазването, а Районната прокуратура самосезира. Възложено бе на ОДМВР да направи проверка по случая. Тогава председателят на местната организация на Българският лекарски съюз д-р Богдан Сотиров изрази опасения, че след всички атаки Сливен има опасност да остане без детско отделение.

Снимката е илюстративна

Именно той е инициатор на последвалата подписка в защита на колегите си. Подписали са се лекари, фелдшери, медицински сестри, лаборанти, рентгенови лаборанти, рехабилитатори, акушерки и санитари от всички лечебни заведения в града. В подписката те остро осъждат цитирам „опитите на някой да прави кариера, публикувайки „сензационна”, но непрофесионална и непроверена информация, уронвайки както авторитета на колеги, доказали своя професионализъм, така и този на здравното заведение.“ След като бе оповестена подписката д-р Богданов заяви пред БНР:

"Тази подписка беше най-малкото, което може да направим и което дължим на нашите колеги, които се чувстват обидени…Ние не търсим някакъв реванш. Ние всички подкрепяме нашите колеги - този персонал на детското отделение е много добър, тези колеги не са върнали нито едно дете от целия регион, те са важни за нас", заяви д-р Богданов. 
Проверката по случая регионаланата структура на Български лекарски съюз не е приключила още. 

 На въпрос дали продължава показаната практика в Детското отделение и какво всъщност е предприето там, д-р Богданов поясни, че като приключат проверките ще се излезе с официално становище на болницата.

"Но има правила за Вътрешен ред на болницата и те се спазват", завърши медикът.

На запитване на БНР към Районна прокуратура Сливен за информация за хода на проверката и дали тя е приключила, но се оказа, че все още се изясняват фактите и ще се наложи да изчакаме законния едномесечен срок, за да разберем има или няма нарушения в отделението.

Университетската болница
Сигналите за връзвани за креватчетата им малки деца и бебета в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в Сливен обяснимо заостри общественото внимание , но и повдига въпроса - случва ли се това и в други лечебни заведения и ако е така , при какви обстоятелства?

"Връзването на крайника, докато тече системата на бебето или детето, трябва да става при изключения. Ние в нашата болница много разчитаме на родител, който да остава с дедето си, за да не налага това по време на венозно вливане", коментира за БНР проф. Иван Иванов , завеждащ Клиниката по педиатрия и генетични болести към  Университеската болница „Свети Георги“ в Пловдив. Клиниката е една от най-големите в страната и  обслужва  пациенти от цяла  Южна България.
"Всъщност има Наредба за временното физическо ограничение, приета през 2005 година. Тя е с фокус предимно върху психиатричните заведения, в които хората могат да навредят на себе си при венозни манипулации.
Малките деца до известна степен може да се приравнят към това, защото могат несъзнателно да навредят на здравното си състояние, особено когато малките пациенти са с тежка дехидратация. Затова и се прави този лечебен алгоритъм. Защото в случаите на тежка дехидратация, ако тя не се лекува, тя е опасна за живота - следва сърдечно - съдов дефицит, шок и смърт, така че,  за дедето е опасно то да няма венозен път", поясни още д-р Иванов.
По думите му това трябва да се прилага възможно рядко и когато няма придружител.
"Но при деца в интензинзивно отделение ни се налага да го прилагаме понякога. Детето се наблюдава през 15 минути до 30 минути. Дали уврежда психиката, ако се прилага за дълго време, да  - може да се увреди, каза още лекарят.
Мария Петрова
"Никой не упреква конкретните медици, а ние сме срещу това, някой да оправдава абсурдната практика да се връзват бебета в 21 век", коментира темата в "Хоризонт до обед" адвокат Мария Петрова.
Фондация ЗаДоброто изпратиха писмо до институциите , в което изразяват възмущение от подобони медицински практики.

"Не спорим изобщо дали да бъдат запазени периферните венозни източници на бебета и малките деца, ако са в лечебно заведение. Но добрите практики налагат това да става със специални за целта шини или пък източникът да не е на крайниците.

Това се допуска според Закона за здравето и въпросната Наредба само за лица над 18 години, при лица с психични проблеми и след решение на комисия. Ако това се прилага, се изисква постоянен сестрински пост и наблюдение. И затова не бива да си затваряме очите пред добрите медицински практики. А това дали родител може да е винаги до детето, какво правим, ако майката е в карантина, ако има повече от едно дете?

Важно е за мен каква е държавната политика по отношение и на опазването на детското здраве, и по отношение на броя на медицинските сестри у нас, идеята не е и да огорчаваме персонала на детските заведеиня в провинцията.

Идеята е да не си заравяме "главата в пясъка"и да спазваме добри медицински практики. Директорът трябваше да излезе и да каже, че се извинява, да каже, че те не разполагат с достатъчен брой медицински сестри, че това е опасно за живота и здравето на тези бебета...Затова държавата трябва да вземе мерки и да създаде стандарт по здравни грижи, за да няма компромисно лечение", каза още адвокат Петрова за БНР.


Още по темата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51