Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организацията "За земята" организира състезанието „В крак с климата“ за тийнейджъри

Има предизвикателство за по-ученолюбивите, които искат да бъдат и комуникатори, и учени

Снимка: БГНЕС

"По-добро бъдеще можем да изградим само на основата на устойчив етичен начин на живот, при който няма експлоатация на хората и природата“, каза за БНР Евгения Ташева от организацията „За Земята“.

Организацията "За земята" организира състезанието „В крак с климата“. Целта е да предизвика тийнейджъри да предложат и да приложат в своето ежедневие природощадящи и социално отговорни действия за приспособяване към климатичните промени.

„Те специално имат интересно предизвикателство - в училище да се потърси начин да се намали образуването на отпадъци и то като колективен проект. А ако някой иска индивидуално да се занимава с отпадъци може да си направи опит вкъщи“, допълни в предаването „Закуска на тревата“ Евгения Ташева.

Голямата награда от конкурса е соларна инсталация за зареждане на мобилни устройства, която може да бъде поставена в училището, което ще спечели наградата. Има и други над 200 природосъобразни награди.

„Предвидили сме различни, разнообразни начини, по които тийнейджърите могат да пращат своите идеи, защото сме предвидили само фотоформат, видеоформат, текстови формат. Ако някой иска да направи танц също може да го направи и да го покаже в предизвикателството футурист, което предизвиква хората да си помислят какъв би бил света през 2050 година и да го изразят в каквато форма желаят. Също така имаме интересно предизвикателство, което да покаже санирането у нас – красиво ли е, странно ли е, интересно ли е, има ли куриози - със снимки. Различните шарени блокове в цялата страна ще са много интересни, наредени като мозайка. Имаме предизвикателство за по-ученолюбивите или тези, които искат да бъдат и комуникатори, и учени. То се нарича „Разбираема наука“ и в него предизвикателството е да прочетат една научна статия от платформата „Климатека“ или от сайта на организацията „За Земята“ и да я преразкажат в кратко видео по начин, който би бил разбираем за техните връстници“.

Срокът за кандидатстване е до 22 март. Материали могат да изпращат младежи на възраст от 15 до 19 години. Ако имате въпроси можете да ги зададете на ecohub@ecohub.bg.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моето семейство и други животни"… Разкодиране на междувидовото общуване

Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..

публикувано на 15.02.25 в 13:32
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57