Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разногласия за идеята за промяна на датата за започване на учебната година за учениците

73% от родителите категорично не одобряват тази идея

Снимка: Здравка Маслянкова

Българските ученици учат най-малко и почиват най-дълго в Европа, констатират от просветното министерство. По тази причина, паралелно с прегледа на учебното съдържание, в МОН са разработени няколко варианта за промяна в броя на учебните дни и продължителността на ваканциите през годината, които предстои да бъдат обсъдени със синдикатите и работодателите в системата на средното образование. През 2022 година учебната година ще започне на 15 септември. Има много разногласия около намерението за промяна на датата.
"Има много "за" и "против". Една от причините да искаме да започне по-рано учебната година е да има поне няколко дни, ако не и  една седмица повече време за усвояване на материала, упражнения, така че децата да го усвоят по-добре", каза министърът на образованието академик Николай Денков.
В интернет е поставена петиция за смяната на датата, на която да започва учебната година. Тя е инициирана от Анита Нейкова на 29 ноември 2021 и е активна към този момент:

"В системата на образованието има много проблеми, но нито един от тях няма да се реши с удължаване на учебната година - било то с по-ранен старт или с удължаването ѝ през юни, както министър Денков спомена", заяви за предаването "Закуска на тревата" Нейкова.

Ако бъде прието предложението за започване на учебната година между 5 и 7 септември се обмисля да има по-регулярни ваканции като ранно септемврийска, по-дълга междусрочна, но от друга страна се обсъжда удължаване на учебната година за най-малките ученици:

Ученици и родители от София заявиха:

"За мен е по-добре лятото да е по-дълго и да започваме от 15".

"Повече време имаме за ваканция, която е много нужна особено в нашето училище, където ни натоварват много".

"Не съм убедена, че тази седмица и половина би ни дала повече знания".

"Не, нямаме никакви климатици, много е зле обстановката в училище, не е за такова време".

"Няма особен смисъл"

"Макар и да са само около 10 дни е хубаво да ги имаме и тях към ваканцията, да не ни се отнемат".

"И на учителите не им се занимава с токова стрес, те си имат работа, ние си имаме работа също. Всеки има лично пространство и време за себе си".

"Според мен качеството трябва да се подобри, а не количеството".   

"Смятам, че не е необходимо. Децата са деца и е добре да имат по-дълго време да прекарват лятото в игри и навън".

Асоциация "Родители" проведе проучване чрез онлайн анкета сред 1 939 родители. Поводът за провеждане на изследването е идеята на МОН учебната година да започва в началото на месец септември. 73% от родителите категорично не одобряват тази идея. Основната посочена причина за това е, че децата са претоварени и имат нужда от дълга лятна почивка, а причината за това претоварване родителите виждат в прекалено сгъстения учебен план и преподавания материал, който трябва да се преструктурира и олекоти, за да има повече часове за упражнения и усвояването му. Те не вярват, че двете седмици ще допринесат за по-доброто и качествено образование. Нещо повече - много родители виждат това предложение като формална мярка, безсмислено удължаване на годината, а не същностна реформа, която според тях е необходима и трябва да е на първо място съдържателна - в учебния план и материала - и едва след това да се разсъждава необходимо ли е местене на дати.

Едва 18% одобряват или частично одобряват мярката. 40% от родителите я одобряват при условие, че има други по-дълги ваканции в рамките на учебната година.

"Те наистина не одобряват и то в изключително висок процент", каза за БНР социологът Давид Кюранов от Асоциация "Родители".

По думите му родителите искат съдържателна реформа в образованието:

"Най-вече да се намали и олекоти учебния материал и да има повече време за упражнения и отработване на това, което се учи в училище".

Според председателят на Синдиката на българските учители в Бургас Константни Янков повечето педагози не са съгласни с по-ранната дата за начало на учебната година, тъй като те започват работа от 1 септември, за да подготвят учебния процес, което означава, че при евентуална промяна трябва да започват работа от август.

"Практически няма да можем да ползваме отпуски, тъй като ние учителите за разлика от останалите категории работници и служители ползваме отпуски само по време на ваканциите. Ще се създадат проблеми за ползването на отпуски, тъй като ние сме ангажирани през юли с провеждане на изпити".

Нако Наков, директор на Средно училище в Горна Малина, Софийска област коментира за "Хоризонт".

"Нямам еднозначен отговор. Има разумност и в доводите "за" и в доводите "против". Едното виждане е добро и в другото има резон. Знаем, че през юни и през юли месец учебен процес се води трудно, може би това ще се случи през септември. Ще се наложи преорганизация на цялостната дейност, включително и посягане на възможността за почивка на учителите".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57