Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Капсамун: В Крим и Донбас за 8 години Русия направи много за информационната блокада

Войната през погледа на двама украински интелектуалци

Проф. Сергей Петков: Най-страшна е идеологическата война срещу Украйна и украинския народ

3
Киев, 15 март 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„В столицата Киев звучат сирени. Ситуацията остава напрегната. В 21-вия ден на войната Киев е под обсада по северозападно и североизточно направление. Руските войски се опитват да проникнат от тези посоки, но не се получава. Вчера украинските части успешно ги отблъскват.“ Така описа ситуацията Иван Капсамун, журналист от украинския вестник „День“. Той е редактор в отдел „Политика“ на вестника. Капсамун е бесарабски българин, от 2008 г. живее в украинската столица.

В Крим и Донбас за 8 години Русия постигна много по отношение на информационната блокада, подчерта Капсамун. По думите му в териториите на юг, които към днешна дата са под руски контрол, веднага се изключват украински медии и започва руска пропаганда.

„Не може да се говори за каквато и да е свобода на словото. Русия се превръща или вече се е превърнала в тоталитарна държава, хибридна, имперска версия на Съветския съюз.“

Жителка на Киев пред жилищния ѝ блок, засегнат от руските удари. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Иван Капсамун смята, че причината за настоящата война е в „имперската същност на Русия“ и в това, че Путин и обкръжението му не зачитат украинците като отделен народ.

„Това, което говорят за нацистите, за фашистите, е само повод да завоюват и унищожат украинската държава. Путин разбира, че към настоящия момент плановете му не могат да се реализират.“

„В момента на украинска територия се намират руски формирования, които не бих нарекъл войска - кадировци, вагнеровци, хора, уволнени от руската армия и фактически не са нейни представители. Тези въоръжени групи сега се опитват да превземат Днепропетровск. Всяка нощ има въздушна тревога, непрекъснат ракетен обстрел“, посочи проф. Сергей Петков, юрист, писател, учен, журналист, специалист по етнодържавни изследвания, обществен активист, който се намира в Централна Украйна.

Много от бесарабските българи в момента напускат Украйна, отправят се към България, уточни проф. Петков и даде примери от Запорожка и Одеска области.

„Защото руските войски от Приднестровието са в готовност да навлязат на територията на Украйна.“

Киев, 15 март 2022 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Навярно най-страшното е идеологическата война срещу Украйна и украинския народ, която е в ход от много години“, коментира Сергей Петков.

Той изтъкна, че се атакуват рускоговорящи градове като Харков, Суми, Мариупол.

Проф. Петков планира да отпрати близките си към България.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.  

Снимките в гарелията са предоставени от проф. Сергей Петков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40