Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Свинаров: Не сме приключили менталната част от реформата

Трябва да си дадем сметка защо участваме в НАТО, казва бившият министър на отбраната

Николай Свинаров
Снимка: БГНЕС

Трябва да си дадем сметка защо участваме в НАТО, каза пред БНР бившият военен министър Николай Свинаров. „По време на поканата и приемането ни в НАТО – преди 20 и преди 18 години, ние влязохме в най-големия военно-политически блок, за да гарантираме в най-висока степен сигурността на България“, коментира той в предаването „Преди всички“. 

Сега по думите му „ние като че ли отказваме тази помощ“.

Свинаров очаква при посещението на Лойд Остин у нас отново да ни бъде предложена помощ от САЩ и НАТО.

„Надявам се това посещение да преобърне нещата и България за последен път да си даде сметка, че членувайки в Алианса, трябва да използва всички възможности за повишаване и гарантиране на националната сигурност.“

Ексвоенният министър посочи, че гледаме на държавите от НАТО, сякаш сме встрани от системата.

„Ние не сме приключили още менталната част от реформата. Още се колебаем, още не сме наясно, че сме членове на Алианса, и то пълноправни.“

Несериозно звучат споровете кой да ни ремонтира самолетите, смята Николай Свинаров.

Възстановяването на летателната годност на самолетите МиГ-29 е проблем, който не е решен вече повече от 20 години, подчерта той. По думите му моментът сега е „достатъчно добър да се откажем от тази техника“.

Бившият военен министър изрази надежда да настъпи прелом в ситуацията в Украйна.

„Надявам се, че много по-конкретни мерки ще бъдат взети на Срещата на върха след седмица в Алианса. Да има ясни действия, които наред с икономическите санкции, да ограничат възможностите на Руската федерация за продължаване на преките военни действия.“

Преговорният процес според Свинаров е „в задънена улица“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00