Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Свинаров: Не сме приключили менталната част от реформата

Трябва да си дадем сметка защо участваме в НАТО, казва бившият министър на отбраната

Николай Свинаров
Снимка: БГНЕС

Трябва да си дадем сметка защо участваме в НАТО, каза пред БНР бившият военен министър Николай Свинаров. „По време на поканата и приемането ни в НАТО – преди 20 и преди 18 години, ние влязохме в най-големия военно-политически блок, за да гарантираме в най-висока степен сигурността на България“, коментира той в предаването „Преди всички“. 

Сега по думите му „ние като че ли отказваме тази помощ“.

Свинаров очаква при посещението на Лойд Остин у нас отново да ни бъде предложена помощ от САЩ и НАТО.

„Надявам се това посещение да преобърне нещата и България за последен път да си даде сметка, че членувайки в Алианса, трябва да използва всички възможности за повишаване и гарантиране на националната сигурност.“

Ексвоенният министър посочи, че гледаме на държавите от НАТО, сякаш сме встрани от системата.

„Ние не сме приключили още менталната част от реформата. Още се колебаем, още не сме наясно, че сме членове на Алианса, и то пълноправни.“

Несериозно звучат споровете кой да ни ремонтира самолетите, смята Николай Свинаров.

Възстановяването на летателната годност на самолетите МиГ-29 е проблем, който не е решен вече повече от 20 години, подчерта той. По думите му моментът сега е „достатъчно добър да се откажем от тази техника“.

Бившият военен министър изрази надежда да настъпи прелом в ситуацията в Украйна.

„Надявам се, че много по-конкретни мерки ще бъдат взети на Срещата на върха след седмица в Алианса. Да има ясни действия, които наред с икономическите санкции, да ограничат възможностите на Руската федерация за продължаване на преките военни действия.“

Преговорният процес според Свинаров е „в задънена улица“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илиана Измирлиева

Логопедът: Пациент с инсулт или удар по главата, може да загуби способността да разбира родния си език

Логопедите помагат не само на деца с говорни проблеми, но и на хора с черепно-мозъчни травми и с инсулт . Логопедът Илиана Измирлиева тази година е номинирана за Логопед на годината в категорията "Индивидуално обучение" . Освен основната дейност, която практикува като логопед, тя преподава и на бъдещите актьори в колеж "Любен Гройс" и в..

публикувано на 24.09.24 в 11:45

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54