„Интересът на преподавателите е огромен. За първи път ни се случва за такова събитие да се регистрират повече от 200 преподаватели и на самото събитие да участват повече от 100 наведнъж. Направихме поредица от три, четвърто ни предстои. Това за мен е абсолютният сигнал, че потребност има.“
Въпросът за войната и мира е огромен, чисто философски, но същевременно толкова конкретен в момента, посочи Славкова.
„По-възрастните преподаватели са били активни 90-те години по време на югославските войни, ако говорим за войни, които се случват на европейския континент. Военната агресия на Русия в Грузия и в Крим остана малко встрани от фокуса на учителите. За първи път цялостно в медийното пространство усещането за близост на войната, че тя е част от нашето ежедневие, ни се случва толкова осезаемо едва сега.“
От една страна учениците имат страхове и това е психологически комплекс от теми, по които учителите трябва да говорят с учениците, допълни Луиза Славкова.
По думите ѝ учителят в час трябва да може да менажира сблъскването на различни гледни точки, затова са умения за управление на диалог и конфликт в час.
Тя открои някои направления, по които вървят беседите с учителите.
„Първото е кой-кой е в този конфликт. Защото този конфликт е между Русия и Украйна, но той има много общо с международния ред и това, че Русия не приема международно установеният ред след края на Студената война. Този комплекс от теми – коя е Украйна, каква е украинската история, коя е днешна Русия, каква е връзката на сегашната военна агресия с края на Съветския съюз.
Втората голяма тема е хибридната война и дезинформацията. Как се прави разлика между достоверен източник и качествена журналистика и всичко останало. Това е набор от компетенции, които се тренират с времето. За първи път поставяме толкова голям фокус върху критичното мислене в училище.“
Децата интуитивно усещат, когато нещо не е наред, затова изцяло блокиране на темата е по-лошо, отколкото подхващането ѝ дори не в цялост, смята Луиза Славкова. Според нея с децата над 14 години по тази тема може да се работи съвсем открито и честно.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..