Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български творци са възмутени от военните действия на Русия в Украйна

Те настояват незабавно да спре войната

Захари Иванов, Анжела Димчева
Снимка: Станислава Пирчева

„Тези последни напрегнати в политическо отношение години и особено последния месец между Украйна и Русия е изключително важно творците от различни националности да разговарят по между си преди всичко за естетическите, духовните, моралните ценности, които изграждат мостове между народите и върху основата на един исторически и културен фундамент. И руският, и украинският народ са наши братски народи в историческо отношение, но аз съм потресена от тази агресия на Русия срещу Украйна“, каза за БНР Анжела Димчева, поетеса, журналист, литературен критик.
Захари Иванов e превел произведенията на десетки украински и руски писатели.

"Не мога да си представя, че хора които са имали еднакви духовни интерси, хора които са създавали изкуство сред най-доброто в Европа могат да застанат един срещу друг не от двете страни на барикадата, а на пропастта.

По думите му дейците на културата не могат да направят нищо, за да спрат войната в Украйна:

"Това, което можем да сторим за себе си и за българите е всички да вдигнем глас за спиране на войната. Пак няма да бъдем чути, но поне да го кажем".

Захари Иванов, Анжела Димчева                    Снимка: Станислава Пирчева

Виктор Мелник, украински писател, преводач, литературовед каза за "Хоризонт":

"За политика няма да говоря, аз мисля че разумните хора разбират какво се случва, как се случва и защо се случва. Аз ще кажа какво е необходимо на украинските писатели сега - на тях им е нужна подкрепа от други държави и не само от писатели, но и на представители на различните изкуства".

Захари Иванов е роден на 9 май 1946 година в село Батановци (Пернишко). Висше образование завършва в Киев, Украйна. Работи като редактор, програмен ръководител, наблюдател в БНТ, редактор в Българска анимация и Българско видео. Няколко години е отговорен секретар на Националния клуб на младата художествено-творческа интелигенция. Автор е на 9 стихосбирки, превел е повече от 25 книги от украински и руски език. Превежда също от белоруски, сръбски и английски. Живял е продължително в Украйна, Австрия, САЩ и Гърция. Негови книги са издадени на испански, португалски, руски, украински, а стиховете му са превеждани на английски, немски, руски, украински, сръбски и др. езици. Особен момент в биографията му е приятелското и творческо съдружие с група „Атлас“. Песните, които музикантите от „Атлас“ създадоха по негови стихове, се пеят и днес от групата и други поп певци. В момента е главен редактор на арт списанието „Световете“. Член е на СБП, председател на Асоциацията на софийските писатели. Носител е на Наградата на Столична община за литература (2014 г.) и на няколко международни награди.

Анжела Димчева е родена в София. Тя е поетеса, журналист, литературен критик. Магистър от специалност „Българска филология” в СУ „Св. Климент Охридски“, има втора специалност „Английски език” (1987). Доктор по наукознание в УниБИТ. Постоянен автор на страниците за култура на вестник „Труд“. Секретар-ковчежник на Българския П.Е.Н.-център. Председател на Българското жури за присъждане на Европейската награда за литература и член на Международно

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48