Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симоне Таляпиетра: Европа трябва да увеличи санкциите срещу Русия

"Европа може да прекрати изцяло използването на руски петрол и природен газ през 2023 г."

Снимка: Pixabay

След отказа на Европа да плаща руски природен газ и петрол в рубли, както изисква подписаният от руския президент Владимир Путин указ, Москва спря доставките на синьо гориво на България и Полша. Решението на Русия идва в момент, когато Брюксел подготвя следващ пакет от санкции заради инвазията в Украйна и когато енергийните доставки са една от малкото възможности на Русия да получи приходи в чужда валута.

България и Полша са сред страните с най-висока зависимост от руските газови доставки, като според мнозина експерти това е целенасочен удар на Москва с цел да разедини европейските страни и да отслаби икономиките им, които трудно се справят с галопиращата инфлация.

В интервю за предаването "Събота 150" енергийният експерт от икономическия институт "Брюгел" Симоне Таляпиетра коментира, че спрените руски доставки ще задържат високите цени на енергоносителите в краткосрочен план, но в средносрочен този проблем ще бъде преодолян, а енергията ще поевтинее значително.

"Решението на Русия да спре доставките за Полша и България представлява сериозна ескалация на ситуацията и все по-ясната употреба на природния газ като оръжие. Мисля, че сега Европейският съюз трябва да демонстрира солидарност и да осигури доставки на синьо гориво на двете засегнати страни от съседните държави. Също така трябва да има много силен отговор, като Европейският съюз даде ясно да се разбере, че няма нито една европейска компания, която да купува газ в рубли. В подготвяния следващ пакет от санкции за Москва трябва да влязат петролът и може би дори природният газ".

Виждате ли в това действие на Москва опит да раздели Европа, или София и Варшава първи усетиха спирането на доставките, защото са първите държави, които трябва да направят плащане след указа на Путин газът да се плаща в рубли?

Това със сигурност е тактиката "разделяй и владей". Именно затова е необходим общ европейски подход и общ европейски отговор. Ако се стигне до фрагментиран отговор на тази ситуация, стратегията на Путин ще успее. Това е много опасно. Полша и България може да са първите, но най-вероятно през май ще има още държави със спрени доставки. Заради това казвам, че Европа трябва да увеличи санкциите срещу Русия.

Вече се подготвя шестият пакет от санкции, които Брюксел определи като "умни". Как точно трябва да изглеждат те, за да бъде ефективен натискът върху Москва, но с максимално щадящ ефект за европейските държави?

Най-добрият и бърз ход може да бъде чрез въвеждането на мита и ценови таван за руския петрол и природен газ. По този начин щетите върху европейската икономика няма да са толкова големи, но се отнема от печалбата на Путин. Нека да си го кажем, всеки ден Европа плаща около 800 милиона долара за внос на руски петрол и газ. Трябва да намалим тази сума, без това да е твърде болезнено за нас. Именно тарифите и лимитирането на цената би имало ефект.

А какво ще кажете за следващата стъпка - пълно ембарго върху руския петрол?

За Русия печалбите от износ на енергийни суровини са по-важни от всякога. С толкова много други ограничения заради вече наложените санкции това е животоспасяващ източник на средства и намаляването му е изключително важно. Все пак Русия може да ги използва, за да финансира военните си действия.

Урсула фон дер Лайен заговори за санкции срещу "Сбербанк", през която, доколкото знам, минават част от петролните плащания. Ще се стигне ли до там?

Това е възможно, но едва ли ще се случи и за "Газпромбанк" - другата финансова институция, която не бе санкционирана, защото по този начин ще се ограничи възможността на Европа, включително и на страните от еврозоната, да плащат за природния газ в долари или евро.

Русия предлага на компаниите конвертирането в рубли да става в "Газпромбанк". Някои експерти смятат, че това е необходим компромис. Вие съгласен ли сте?

Схемата е компаниите да отворят две сметки - една в евро или в долари и друга в рубли. Плащането на руските суровини в такъв случай ще се счита за завършено, когато бъде направено в рубли. За Европа това обаче е невъзможно, защото ще бъде нарушаване на собствените ѝ санкции към Москва. Изисква се компаниите да работят по курса на Руската централна банка, което е неприемливо. Или компанията плаща в евро или долари и това е всичко, или, ако се изисква конвертиране, плащането не се случва.

Тъй като това плащане би трябвало да се случи през европейската платежна система Таргет-2, Русия може ли да използва тези пари?

Ако плащането е в "Газпромбанк", те могат да достигнат до тези пари със сигурност. Все пак това си е тяхна руска банка. След това могат да ги обърнат в рубли. Това беше потвърдено от Европейската комисия и от германския финансов министър.

Кога ще е възможно Европа напълно да се освободи от руските енергоносители?

Стратегията предвижда редуциране на две трети от руския газ до края на тази година. Повечето държави вече правят постъпки да ускорят процеса. Преди няколко дни Германия обяви, че скоро ще престане да купува руски петрол. Мисля, че като цяло процесът върви на доста високи обороти и през следващата година Европа може да прекрати изцяло използването на руски петрол и природен газ. Може да се случи още тази година, ако има прекъсване на доставките от руска страна, разбира се, но ако не се стигне до там, процесът ще бъде поетапен и ще приключи най-рано догодина.

Каква ще е цената на отказа от руски газ и петрол?

Истина е, че руският природен газ е по-евтин от втечнения. Така че в краткосрочен план това може да струва повече на Европа, но в средносрочен и дългосрочен план, ако бъдат взети правилните решения и бъде ускорено "позеленяването" на икономиката, енергоносителите ще станат много по-евтини. Това означава, че решението да не използваме повече руски газ и петрол ще бъде на нулева цена, но подчертавам - при правилните решения за европейската енергетика. 

Какво ще стане с транзита на руски природен газ до трети страни? Например доставките за Сърбия минават през тръбопровод на територията на България.

Ако се стигне до такъв вариант, трябва да се прецени правилно ситуацията. В случай че доставките до тези държави бъдат прекъснати заради цялостното прекъсване на потока от природен газ към Европа, струва ми се, че на тези държави също трябва да се помогне, както в момента Гърция помага на България чрез свои количества втечнен природен газ. Същото трябва да се случи и със страни, които са в съседство на Европейския съюз. Трябва да проявим солидарност.

Тук обаче има една уловка - ако Русия не изпълни договорните си задължения за транзита на газ през територията ни, тогава потокът може да бъде прекъснат от България?

Вижте, това е възможност, но тези страни внасят определено количество природен газ. Ако се стигне до подобна ситуация, трябва да се намери начин необходимите количества синьо гориво да им бъдат осигурени от други източници.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лондон

Имало ли е кампания за сплашване на кандидати преди вота на Острова?

Във Великобритания правителственият съветник по въпросите на политическото насилие е писал до министъра на вътрешните работи с молба да разследва водената кампания за сплашване на кандидати по време на общите избори, съобщи Би Би Си. Лорд Уолни смята, че е имало "съгласувана кампания, организирана от екстремисти". Той призовава вътрешния..

публикувано на 14.07.24 в 11:46

Тежка техника гаси пожара край граничното с. Преколница

Тежка техника качват днес при пожара край граничното кюстендилско село Преколница, където три екипа на пожарната и над 10 горски работници продължават гасенето четвърти ден, каза за БНР тази сутрин началникът на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защига на населението" комисар Светлин Георгиев. Ще се правят пътища за достъп до..

публикувано на 14.07.24 в 11:31

Джейхан Ибрямов: Очаквам групата на Пеевски да намалява още

Очаквам групата на Пеевски да намалява още. Това ще бъде личен, морален акт на моите колеги от ДПС. Това заяви пред БНР Джейхан Ибрямов – доскорошен депутат от ДПС, понастоящем нечленуващ в парламентарна група.   " Процесите в ДПС са динамични, но еднопосочно динамични и то в полза на ДПС ", категоричен бе той. Делян Пеевски:..

публикувано на 14.07.24 в 11:15
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Политиката ни заприлича на пътищата ни - дупки и кръпки

Нашата политика заприлича на нашите пътища – много дупки и много кръпки . Това каза пред БНР бившият служебен регионален министър арх. Иван Шишков. Според него политиката трябва да излезе от пътищата, а отношението към този процес трябва да е еднозначно и в една посока : "Всички ние трябва да направим така, че в рамките на следващите 4-5..

публикувано на 14.07.24 в 10:14

Трус в ДПС, неяснота за втория мандат и други теми от отминаващата седмица

Трусът в ДПС тази седмица пренареди политическата карта. Двете страни в конфликта взаимно се обвиниха в създаване на етническо напрежение. Парламентарната им група оредя наполовина и вече наброява едва 23-ма членове. Останалите 24 напуснаха или бяха изключени и се вляха в редиците на независимите депутати. Така от втора - движението..

публикувано на 14.07.24 в 09:44

20-годишният Томас Матю Крукс е стрелял по Тръмп

ФБР идентифицира стрелеца, чийто куршум прониза дясното ухо на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, като Томас Матю Крукс (20 г.). Според медии в САЩ Крукс е бил регистриран като републиканец. ФБР разследва инцидента със стрелба срещу Тръмп като опит за убийство. Стрелецът е ликвидиран от агенти на Сикрет сървис. Доналд Тръмп е..

публикувано на 14.07.24 в 09:18
Едуард Милибанд

"Покривна революция" ще сваля сметките за ток във Великобритания

В Обединеното кралство новото лейбъристко правителство на Киър Стармър днес ще разкрие планове за така наречената "революция по покривите", която ще доведе до още милиони домове, оборудвани със слънчеви панели, за да се намалят битовите сметки за енергия и да се справи с климатичната криза, съобщава "Обзървър". Министърът на енергетиката Ед..

публикувано на 14.07.24 в 09:03