"В Европа има две тенденции в подхода към Русия. Първата е на САЩ, Обединеното кралство, Прибалтика, Полша и Румъния. Те залагат на военното решение на конфликта. Втората е на Германия и Франция и тя търси политическо решение. Нито една от тези две тенденции не е проруска".
Това каза пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института по икономика и международни отношения, бивш заместник-министър на външните работи.
И допълни, че като Европейски съюз се намираме в парадоксална ситуация – искаме да се откажем от доставките на руски газ, защото това помага на Владимир Путин да финансира войната, но настояваме Русия да не спира доставките си точно сега.
"В условията на санкции и контрасанкции това, което наблюдаваме, изглеждаше логично. Според публичната информация четири европейски страни и 10 големи европейски фирми са приели изискването за превалутиране на покупките си в рубли. България е поставена в много сложна ситуация... България има няколко възможни пътя за търсене на решения – настояване за единен подход в рамките на Европейския съюз, търсене на решение с "Газпром" или осигуряване на алтернативни източници".
В предаването "Събота 150" Кючуков допълни:
"Посещението на секретаря по отбраната на САЩ Лойд Остин в Киев и срещата на НАТО в базата Рамщайн в Германия официонализираха съществена промяна в подхода на ЕС и НАТО спрямо войната. Промени се целта. Отпадна целта "мир" и тя беше заменена с "война до победа". НАТО и САЩ взеха най-важното решение, че няма да воюват в Украйна с Русия. Ако на първия етап на войната приоритет беше прекратяването на войната, сега на преден план излиза нейното продължаване. Натискът е върху партньорите за оказване на военна помощ на Украйна, а не върху Русия за прекратяване на войната. Проблемът е, че затъването на Русия във войната означава затъване и на Украйна във войната. Всичко това е за сметка на човешкия живот".
Той посочи, че сега на преден план е Донбас, сухопътен коридор до Крим, а Путин се опитва да възстанови контрол върху териториите:
"И двете страни в момента разчитат да придобият военно преимущество, което след това да бъде фиксирано политически. Затова преговорите в момента са с нисък интензитет. Липсва усещането за спешност и от двете страни. Проблем е, че в момента се преговаря за решаването едновременно на всички проблеми, а не за постигане на примирие и след това да се търси решаване на по-големите проблеми".
Прогноза на анализатора е възможно замразяване на конфликта:
"Русия може да разполага с военната мощ, за да постигне своите цели в Украйна, но няма политическия ресурс, за да ги защити след това в международен план. Вероятно ще се очертае мащабен и дългосрочен замразен конфликт, пълна липса на взаимно доверие, дълбоко конфронтирана международна среда и милитаризация на международните отношения".
Все по-ниско пада прагът на военните действия и се доближаваме до една непредсказуема среда, каза още Любомир Кючуков.
"Опасно към момента е, че има сигнали, че войната може да излезе извън територията на Украйна. Опасни са атаките срещу Приднестровието в Молдова. Това вече засяга трета страна и това може да доведе до разширяване на войната".
Очертава се разкъсване на континента Европа, което да е дългосрочно и с пикове, посочи той:
"Сигурността и на Европа, и на Русия не може да бъде гарантирана в условията на конфронтация".
Интервюто с Любомир Кючуков можете да чуете в звуковия файл.
"Реформирай Обединеното кралство" в момента е най-популярната британска партия. Това е изненадващия резултат от последното социологическо проучване на "YouGov". "Реформаторите" продължават да разтърсват британската политика. Партията на Найджъл Фарадж се радва на 25-процентна подкрепа, изпреварвайки с един пункт управляващите лейбъристи,..
Американският президент Доналд Тръмп отлага въвеждането на мита за Канада и Мексико. Това става малко преди новите американски тарифи да влязат в сила. Развитие се очаква и по отношение на Китай - третата включена в указа на Тръмп държава. Митата, които Съединените щати обявиха, че налагат на Канада и които трябваше да влязат в сила от днес, ще..
Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..
Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..
Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...
Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите? Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..