Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ген. Николай Русев: Няма стари и нови самолети, има изправни и неизправни

С идването на F-16 самите ние ще искаме МиГ-29 да бъде "пенсиониран", казва командирът на авиобаза "Граф Игнатиево"

ген. Николай Русев
Снимка: БГНЕС

"Дали наблизо има война или не, ние по никакъв начин не омаловажаваме охраната на въздушното пространство. Това е задача №1 за изтребителната ни авиация и ще продължи да бъде така, докато съществуваме." Това казва в интервю за БНР командирът на авиобаза "Граф Игнатиево" бригаден генерал Николай Русев.

Съвместната охрана на българското небе се изпълнява в България от 2016 година, припомня ген. Русев.

"Винаги, когато имаме съюзници тук, да дежурим заедно, научаваме нещо ново, уеднаквяваме своите тактики, техники, процедури. Летим заедно. Те ни помагат да сме в час със събитията, с новото в авиацията. Макар че сме доста изостанали по отношение на авиационната техника, това е много полезно за нас."

България и Румъния се посещават регулярно и на ротационен принцип от съюзници, но те дежурят заедно с нас, подчертава ген. Николай Русев.

"Ние нашите способности не сме ги загубили, можем сами да охраняваме нашето въздушно пространство и това на НАТО. Това, че партньорите са тук, е за засвидетелстване на солидарност, за обмяна на опит и за засилване на сигурността, но те не поемат нашите функции", уверява военният летец.

Вече 33 години МиГ-29 е в небето над България.

ген. Николай Русев  Снимка: Кремена Данева

"С поддръжката на МиГ-29 засега се справяме, но никак не ни е лесно. Това не зависи от нас. МиГ-29 ще лети дотогава, докато се поддържа", коментира ген. Николай Русев.

"Мечтата на един бъдещ млад пилот не бива да бъде повлиявана от моментното състояние на нашата авиация. Аз съм сигурен, че много скоро пилоти ще летят много повече, отколкото в момента. Нальотът ни е нисък от много години насам и това не е по вина на самите пилоти, това е политическо решение – кой самолет ще лети, докога ще лети, с какво ще го заменим. Но ние направихме през времето много грешки, като свалихме от въоръжение почти нови самолети, летящи самолети и не ги заменихме с нищо. Не бива да допускаме това да се случва. И нашите съюзници ни съветват – ако имате самолет с ресурс, използвайте самолета до последната секунда във въздуха. Няма стари и нови самолети. Има изправни и неизправни самолети. Така че е нормално да използваме това, което имаме, до последно."

През лятото в авиобаза "Граф Игнатиево" ще започне модернизирането на инфраструктурата, свързана с използването на новите изтребители F-16. С идването на новите самолети през 2025 година самите ние ще искаме МиГ-29 да бъде "пенсиониран", допълва ген. Русев. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00