Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карин Карлсбру: Въпрос на седмици е Швеция и Финландия да изпратят молби в НАТО

Шведската евродепутатка Карин Карлсбру от "Обнови Европа"
Снимка: Ангелина Пискова, БНР

Шведската евродепутатка Карин Карлсбру от "Обнови Европа" смята, че е въпрос на седмици страната ѝ и Финландия да изпратят молбите си за членство в НАТО. Пред "Хоризонт" тя подчерта, че за първи път има мнозинство по въпроса в Швеция след началото на руската инвазия в Украйна. Карлсбру изразява разочарование от факта, че България и Унгария отказват да изпратят военна помощ за Украйна и добавя, че ще бъде историческа грешка, ако страните в ЕС не останат единни в тези много опасни времена. С нея разговаря кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова:

Швеция, както и Финландия изразиха желание да се присъединят към НАТО след руската инвазия в Украйна. Кога да очакваме вашата страна да подаде молба за членство и ще го направи ли заедно с Финландия?
Лично аз мисля, че това ще бъде много бърз процес. Виждаме как шведското и финландското правителство работят в тясно сътрудничество помежду си и анализират последствията за всяка от двете страни, както и общо за двете. Разбира се, това са два отделни процеса в две различни държави с различни парламенти, но всичко се прави наистина много координирано. И смятам, че е въпрос на седмици да изпратим молбите си за членство.

Седмици, не месеци, така ли?

Може би съм малко повече оптимист, но ние виждаме нещо невероятно при шведските политици. НАТО изобщо не беше на дневен ред,  но войната на Русия в Украйна промени всичко. Моята партия е за членство в пакта още от 1998 г. Отдавна дебатирахме по въпроса в парламента, но предложението ни беше отхвърлено. В момента има мнозинство за кандидатурата ни, макар това да не е позицията на правителството на социалдемократите. Това наистина е драматично за Швеция. Ние имаме особена история, а именно, че първо сме били неутрални, а после не сме били част от никакъв съюз.

Все пак социалдемократите промениха ли позицията си?

Доколкото разбирам, при тях тече вътрешен процес, който трябва да приключи в средата на месеца и е със същото разписание като при финландските социалдемократи. И той се движи много, много бързо. Не бих искала да правя прогнози за резултата, но ще бъда много учудена, ако заключенията им не бъдат в положителна насока. Това не е само въпрос за правителството на социалдемократите, а наистина е важно да имаме широко мнозинство за такова историческо решение. Това не трябва да бъде ляв или десен проект, а много по-широк.

Какви са приликите и разликите в заплахите от Русия, които виждате с Финландия?

Имаме различна история в отношенията си с Русия. Първо, Финландия има много, много дълга обща граница с нея и много специални отношения със СССР след Втората световна война. Швеция няма изобщо този тип отношения с Русия. Но сме много близо до нея и сме изправени пред същите заплахи за сигурността. Мисля, че в основата си членството в НАТО е нещо добро за Швеция и Финландия, защото сме по-силни заедно. Но е добре и за тези страни, защото е добре и за региона. Ако всички сме там, ще му осигурим стабилност. След инвазията на Русия в Украйна е повече от ясно, че демократичните страни трябва да се обединят, защото така са по-силни. Войната срещу Украйна е война срещу тази страна, но и атака срещу понятията за демокрация и независимост.

Нараснаха ли руските провокации срещу Швеция от края на февруари?

Да, има повече провокации. Това може да се види на всякакви нива. Не е нещо ново, че руски самолети нарушават въздушното ни пространство от време на време, както и подводници да шпионират нашите архипелази. Този проблем е от десетилетия. Точно след инвазията обаче 4 руски самолета нарушиха пространството ни едновременно. И това се повтори няколко пъти, за последно преди няколко дни. Изправени сме пред още нещо и това е антишведската кампания на Москва. Швеция бе представена като нацистка държава. Трудно е да се повярва, че това е истина, но не е фейк, защото хората са видели как обвиняват авторката на „Пипи дългото чорапче“ Астрид Линдгрен, че е нацистка. Това е много глупаво, но доказва до каква степен е налудничава руската пропаганда. Става дума за ниво, на което фантазията ни просто спира. Никой не вярва в това, но те обработват гражданите си с такава пропаганда. И според мен това е само началото.

А защо точно срещу Швеция се води такава пропаганда?

Мисля, че най-вече по-две причини. Първата е, че на висок глас заявихме подкрепата си за Украйна. Втората е, че обсъждаме присъединяването си към НАТО. Те се опитват да ни сплашат, да ни накарат да се страхуваме.

Как хората промениха нагласата си към НАТО след началото на войната в Украйна?

Социологическите проучвания показаха драматична промяна на общественото мнение. За първи път имаме мнозинство в полза на членството ни в пакта. Подкрепата за съвместно присъединяване с Финландия е още по-голяма. И това е нещо съвсем ново.

България и Унгария са двете единствени страни в ЕС, които отказват да изпратят военна помощ за Украйна. Вашия коментар?

Това е толкова разочароващо, защото демократичните страни трябва да са единни. Повече от ясно е, че трябва да подкрепяме Украйна, защото тя се бие и за нас. Отговорност на всички демократични страни е да осигуряват всякакво възможно оръжие на Украйна, да налагат санкции, да престанат да купуват руски петрол и газ. Това наистина показва, че вие сте в контраст с тези страни. Това наистина е много тревожно.

Искате ли да кажете нещо на лидерите на тези страни?

Мисля, че всички сме в една лодка и всички сме членки на ЕС, който е съюз на демократични държави. И трябва да сме заедно. Ако не го направим, тогава няма да имаме този съюз или силна организация, която да насърчава демокрацията в Европа. Ще бъде историческа грешка, ако не останем заедно в тези много опасни времена.

Финландия е водила Зимната война срещу Русия, Швеция - не. Готови ли сте за въоръжен конфликт с Москва?

Надявам се това да не се случи. Всички мерки, които предприемаме, са в защита на мира и свободата. Ние виждаме една страна, която не приема демократичния ред и правото на другите страни да избират собствения си път. Ако някой приема действията ни като провокация, си е негов проблем. Това, което виждаме е, че Украйна е мирна страна, не е провокирала никого, но бе нападната. За това е виновен само един режим и една страна - Русия.

Интервюто на Ангелина Пискова с Карин Карлсбру в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32