Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на книгата „Народни песни от Средните Родопи“ се състоя в Чепеларе

Автор на книгата е Теодора Панайотова, която преди 43 години е записала песни на нейни роднини

Теодора Панайотова, Александър Александров, Симеона Джуброва
Снимка: Радостина Чернокова

В читалище „Родопска искра“ в Чепеларе се състоя премиерата на книгата „Народни песни от Средните Родопи“  (CD и текстове). Автор на книгата е Теодора Панайотова, която преди 43 години - на 15 ноември 1979 година, в дома си в Чепеларе на семейно събиране записва песните. Ценното на този запис е, че не е професионален. Това го превръща в автентично свидетелство за една характерна част от битието на родопчани от средата на ХХ в. Песните са изпълнени от трите сестри - Мария, Галина и Слава Маринови на бабата на Теодора Панайотова - Тодора и дядо ѝ Стефан Чолаков от село Проглед. Певците нямат музикално образование, но пеят изключително добре - така както са пели родителите им и родителите на техните родители.

В Чепеларе се състоя премиера на книгата „Народни песни от Средните Родопи“  Снимка: Радостина Чернокова
Книжката е комплектувана с диск от 26 родопски песни, с текст, анализ, представяне на певците и мястото село Проглед, както и професионален диск.

В 80-90 процента от родопските песни основно е възпята планината, каза Теодора Панайотова, автор на книгата „Народни песни от Средните Родопи“.

Родопската песен като музика ме омайва, като вибрация е много силно нещо, но основно се вълнувам от текстовете, каза за БНР Теодора Панайотова.

"Винаги ме е впечатлявала песента "Мома е мома родила" - текста. Това е апология на незаконно родното дете, това е песен - бунт. Това е песен, която е антипод на консервативните патриархални нрави. Дори може да се каже, че е малко антихристиянска.  И тази мома, която е родила бебе не само, че не се срамува, но се гордее с това нещо".  

В Чепеларе се състоя премиера на книгата „Народни песни от Средните Родопи“  Снимка: Радостина Чернокова
Александър Александров, продуцент и управител на музикална компанията, обясни, че дигитализацията е била най-трудна за реализирането на проекта.

"Изчистването на записа беше доста трудно. Трябваше да използваме много скъпи програми, които са специално направени за премахване на пуканки, шумове и същевременно да не нарушиш записа, да остане чист, песните да се чуят и това, което говорят  тези възрастни хора е много ценно, защото те са се събирали от векове по този начин и е стигнало до наше време - сядат, нещо работят приказват си, това е техния бит". 

Симеона Джуброва е редактор и коректор на книгата:

"Моята работа се изразява в това да редактирам текстовете, тъй като имаше доста неточности при свалянето им, да поставя ударенията на думите и да поставя заглавията, тъй като повечето песни нямаха заглавия, имаха работни заглавия".

В Чепеларе се състоя премиера на книгата „Народни песни от Средните Родопи“  Снимка: Радостина Чернокова

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.  

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24