Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делото срещу Ахмед Муса се връща в начална фаза

Ахмед Муса
Снимка: БГНЕС
След шест години съдебен процес, завършил с осъдителни присъди на първа и втора инстанция за насаждане на верска омраза и пропагандиране на идеите на "Ислямска държава“, делото срещу Ахмед Муса и 13-те му поддръжници се връща в начална фаза. Решението е на Върховния касационен съд, който видя съществени процесуални пропуски още в досъдебната фаза и предубеденост от страна на прокуратурата.

Преди ден Окръжният съд в Пазарджик върна делото на прокуратурата, която до месец ще трябва да прецени дали ще започне ново досъдебно разследване или случаят ще бъде прекратен. Обратът предизвика много коментари, включително и такива, че преди осем години делото е трябвало да обслужи политическата обстановка, тогава.

След две години досъдебно разследване, шест години съдебен процес, десетки експертизи, разпити на свидетели, явни и скрити, десетки томове събран материал, превод на чужда литература и стотици часове съдебни заседания се оказва, че процесът е бил кух откъм доказателства и липса на категоричност кога, къде и по какъв начин е извършено престъплението. Нещо повече, висшите съдии видяха предубеденост при изготвянето на обвинителния акт и лично отношение от страна на прокуратурата. 

Въпросното спорно дело е третото за Ахмед Муса. В момента той е в старозагорския затвор по така нареченото "Имамско дело“, отново за проповядване на верска и религиозна омраза. По последното дело Ахмед получи общо осем  и половина години затвор и глоба от 9 500 лева. Останалите получиха ефективни присъди между две и три години, които вече са отхвърлени.

Подсъдимите по делото са категорични, че процесът е преобърнал живота им. Заради обвинението, че помагат на ислямисти и призовават към война, те и семействата им са били поставени в ситуация на изолация и оцеляване.

До месец ще стане ясно как точно ще продължи сагата по така нареченото "мега дело“. Към момента няма отговор на въпроса колко средства е изхарчила държавата за този пропукан процес.  

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Невена Петрова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09