Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители и гости на София се докоснаха до традициите на страни от Африка

История, култура, традиции на Африка
Снимка: Славена Илиева

В София отбелязахме Деня на Африка – дългоочакван, топъл, колоритен празник, който с всяко представяне привнася културата, вкуса и усещането за онези далечни земи, които завоеватели от различни нации са впервали поглед и са тръгвали из морета, океани. Посолства, културни центрове, неправителствени организации, свързани с Африка представиха културите, традициите, кулинарията на своите народи.

"Африка се характеризира с много богато и разнообразно наследство, което се вижда и в многообразната и многобройна идентичност, а в последствие всички те се преобразуват в една обща, а именно тази на африканската идентичност. Африка все повече напредва в своето развитие и просперитет - нещо, което се е наблюдавало и в миналото. Целите, към които се стремим е подобряването на условията на живот, справянето с недостига, развитието и недохранването, които са и целите на Програмата 2020. Усилията на африканските държави и Европейския съюз продължават да са все така силни - развитие, компетентност, здравеопазване, образование, инфраструктура са катализатори за постигане на по-устойчиво развитие. Енергийни, морски и икономически ресурси са част от нашето сътрудничество. Но цели две години бяхме лишени от невъзможността да честваме заедно през месец май денят на Африка и разбира се от икономическа гледна точка, тази пандемия повлия отрицателно за развитието и взаимодействието с този континент, както и постигането на поставените цели. Но пандемията обърна и друга страница в историята на Африка - тази на солидарността, на братството, както и доказа  нуждата от по-тясно сътрудничество. Отправям специална благодарност към дипломатическите мисии в България за подкрепата на българските власти, специално в лицето на Министерството на външните работи и кметството на София, както и благодарност за възможността подобно събитие да има отзвук през този месец. С пожелание за дълголетно братство и сътруничество между нашите народи ", каза Н.Пр. Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Марко в София, която откри събитието и отправи приветствие към гостите на събитието.

Официално откриване на Деня на Африка в София  Снимка: Славена Илиева

Джамал Лазуми от Либия, живее и работи в България повече от 40 години, владее български език до съвършенство и сподели за БНР:

"Либия се намира в Северна Африка, граничи с Египет, Алжир, Тунис, Судан, Чат, Нигер" .

В Либия сватбите са свързани с много ритуали, а продължителността е няколко дни. Типично ястия е кускус, което се приготвя по традиционна домашна рецепта.


Ден на Африка в София  Снимка: Славена Илиева

Кофи Бабон, жител на Гана, живее в България от 32 години и също знае български език, следвал е в България и има бизнес. Той заяви:

"Всеки бял човек, който влезе в моята държава - Гана трябва да има облекло като моето и винаги е добре дошъл. Гана е много богата, тя е един от най-големите производители на какао в света".

В България също има засадени какаови дръвчета и можете да ги видите в Ботаническата градина.

История, култура, традиции на Африка   Снимка: Славена Илиева
Албена Джоунс е един от съорганизаторите на събитието. Тя добави следното:

"Имахме включване от 7 посолства и три консулства. Освен типичните страни, които всяка година срещаме в Дена на Африка, този път имахме включване и от Нигерия, тъй като вече има посланик, който е базиран в Румъния, но е акредитиран и в България".

История, култура, традиции на Африка  Снимка: Славена Илиева
На Деня на Африка е организирана и благотворителна инициатива - събирани са средства за Фондация "За нашите деца".

История, култура, традиции на Африка  Снимка: Славена Илиева

История, култура, традиции на Африка    Снимка: Славена Илиева

Повече можете да чуете в звуковия файл.

 

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04