Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велико Търново отново има своя речен плаж на Янтра

Речен плаж на Янтра
Снимка: Здравка Маслянкова

След един век Велико Търново отново има своя речен плаж на Янтра. Мястото е почистено, облагородено, създадена е дори малка билкова градина. Районът и плажът под улица „Крайбрежна“ в старопрестолния ни град ще се превърнат и в една от основните сцени на предстоящия през август културен фестивал „48 часа „Варуша юг“.

През 2014 година при международен симпозиум на младите архитекти на брега на Янтра до стария бент във Велико Търново беше построена дървена къща като отворено пространство за арт изяви, както е било преди век, когато на мястото е имало плаж, където търновци са карали лодки, водни колела и са се разхлаждали в реката и събирали тен на плажа. Международните архитекти си тръгнаха, а мястото замря и се превърна в джунгла. Така до скоро, когато будителят Калин Василев и неговата организация „Търново рънс“ с младежите от клуб „ТАМ“ си стиснаха ръцете, намериха съмишленици, разчистиха терена, облагородиха го, община Велико Търново осигури пясък, направена е билкова и цветна градинка, а запусната къщичка на архитектите е ремонтирана и се превърна в къща за йога, спортни и културни прояви.  

Нещата са прекрасни, защото се случват заедно, разказаха Гергана Нойкова и Галин Попов от клуб „ТАМ“: 

Мястото вече е сериозно облагородено, благодарение на усилията на две организации „Търново рънс“ и „ТАМ“ и на много хора, които просто искаха да имаме такова местенце във Велико Търново – плажът на река Янтра, го наричаме, а самата къщичка – къщичка за йога и спортни активности“, посочи Гергана Нойкова

Всичко започна преди година и половина. Тогава направихме една отворена покана към хората, които живеят в тази част на града, или имат бизнеси тук, или им е интересно, инициативата се казваше „Отворен град“. Насърчавахме нашите участници да мислят до колко могат да използват техния ресурс, ентусиазъм, за да могат да подобрят тези места“, каза Галин Попов

Галин Попов   Снимка: Здравка Маслянкова

Община Велико Търново застава напълно зад проектите, които поставят културата в основата на местните общности, коментира заместник-кметът по хуманитарните дейности на Велико Търново Нейко Генчев, обяснявайки защо от общинския бюджет са дадени 8000 лева за културните събития, част от които става плажът на Янтра в предстоящия фестивал „48 часа „Варуша юг“, който от 19 до 21 август ще се превърне в активна културна и спортна среда: 

Сигурен съм, че това е първата крачка към момента, в който ще направим от града, в който живеем, града, в който искаме да живеем- да бъде красим, цветен, весел, град, в който хората се усмихват, когато се срещнат по улиците. За да се случат тези неща, всички трябва да направят първата крачка – към най-често срещания глагол искам да се добавим да направя. И да се получи искам да направя, както постъпиха Галин, Калин и тези прекрасни момичета. Най-важното е да увлечем хората, да осъзнаят, че местната общност е огромна сила, че когато правим нещо заедно имаме шанса да постигнем много повече, а когато празнуваме заедно, празникът е много по-хубав“ . 

От 7 сутринта до 23 часа вечерта фестивалът, носещ името на квартала в стария град на Велико Търново, ще изобилства от концерти и спортни активности, поясни Гергана Нойкова и разказа за различните точки със събития по време на „48 часа „Варуша юг“: 

Площадката с глухарчето – на нея ще има музикална сцена основно с електронна музика и диджеи. Друга музикална точка ще бъде на площад „Пиколо“ до Административния съд, там ще бъде нашата джаз сцена и литературни четения. На плажът на Янтра ще има бордови игри, сутрин йога, най-различни спортни дейности и ще даде старт едно нощно ориентиране. На Самоводската чаршия също ще има музикална сцена и базар на плочи“. 

След три десетилетия под ключ, специално за фестивала врати отворя Музеят на архитектурата във Велико Търново, посочи Галин Попов: 

Като идеята е в музея по време на фестивала да има много прожекции, които ще показват късометражни фирми с инициативи, които са се случвали в България, Велико Търново и фокусират върху различни етапи от архитектурата и нейното развитие, опазване. Разговор с млади урбанисти, архитекти, хора, които са избрали да се върнат в града, хора от общинската администрация и хора от квартала. Реално да сложим началото на диалог как може отговорността за развитието на стария град да бъде споделена между всички тези заинтересовани страни“. 

Речен плаж на Янтра   Снимка:  Здравка Маслянкова

Старият град на Велико Търново е сърцето на града, казват Дарина Колева, собственик на бар, и Ирена Солакова, представител на автомобилна компания, които помагат финансово и като доброволци при облагородяването на плажа на Янтра и организацията на фестивала „48 часа „Варуша юг“: 

Като доброволец, като човек, който не само работи, но и живее в квартал „Варуша юг“, помагам за финансовата част и за намирането на партньори. Смятам, че старата част на Велико Търново като лицето на града и трябва да се развива“, заяви Дарина Колева.

Речен плаж на Янтра   Снимка: Здравка Маслянкова

Това е като един подарък от теб за теб, усилията, които полагаме, са за самите нас. Докато мислим как всеки да се спасява поотделно, никога няма да се случи жадуваната промяна, докато не осъзнаем, че заедно като общество само така можем да направим някакви неща“, посочи Ирена Солакова

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00