Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Отива се заради училището, а не заради конкретната паралелка"

Асен Александров: Предимствата на някои елитни училища се надценяват

Отсяването след 7 клас е български феномен, остатък от миналото, казва училищният директор

Асен Александров
Снимка: БГНЕС

"Това е сравнително български феномен – това отсяване след 7 клас, когато децата са малки. Този феномен при нас остана, защото навремето, преди 30 години, само езиковите и математическите гимназии бяха по-различни от всички останали."

Този коментар направи в предаването "Хоризонт до обед" Асен Александров, директор на 51-во Средно училище "Елисавета Багряна" в София и председател на Сдружението на директорите в средното образование.

В Словакия, Чехия и Унгария се кандидатства след 9 клас и няма такъв стрес, посочи Александров и допълни, че в много държави приемът дори след завършване на основното образование е подобен на този за първи клас.

Той подчерта, че конкуренцията се определя по-скоро от реномето на училището, отколкото от вида паралелкаПо думите му т.нар. елитни училища, каквато и паралелка да обявят, балът за нея ще е висок.

"Отива се заради училището, а не заради конкретната паралелка."

Александров е на мнение, че се надценяват предимствата на някои от т.нар. елитни училища. Той допълни, че всеки завършил средно образование вече може да влезе да учи висше.

"Дали ще влезеш в Техническия университет или в УНСС от английската гимназия или от някое квартално училище, няма никакво значение. От момента, в който влезеш в университета, без значение е какво си учил преди това."

Снимка: БНР

Средата в първите 10-15 училища, за които конкуренцията е бясна, е подобна на тази в следващите 30, даде пример директорът.

"Не би трябвало родителите да имат толкова разочарования, ако не са приети в топ 10 или в топ 20, тъй като училищата в топ 50 са също толкова приемливи, средата е толкова приемлива, учителите са с такива възможности."

Училищният директор отбеляза, че "не е грамадна разликата" в нивото на преподавателите в по-предпочитаните училища и те "не са някакви класи пред другите".

Асен Александров съветва седмокласниците и техните родители да проследят какви са били баловете през миналата година за училищата, към които детето се ориентира и да ги вземат предвид при подредбата на желанията съобразно резултатите от изпитите.

"Много добре да осмислят кое е най-силното им желание – него да го напишат на първо място. Трябва да знаеш какво искаш – на първо, на второ, на трето, на четвърто, на пето място и някъде на по-долните места да бъде изпълнимо желание."

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51