Този коментар направи в предаването "Хоризонт до обед" Асен Александров, директор на 51-во Средно училище "Елисавета Багряна" в София и председател на Сдружението на директорите в средното образование.
В Словакия, Чехия и Унгария се кандидатства след 9 клас и няма такъв стрес, посочи Александров и допълни, че в много държави приемът дори след завършване на основното образование е подобен на този за първи клас.
Той подчерта, че конкуренцията се определя по-скоро от реномето на училището, отколкото от вида паралелка. По думите му т.нар. елитни училища, каквато и паралелка да обявят, балът за нея ще е висок.
"Отива се заради училището, а не заради конкретната паралелка."
Александров е на мнение, че се надценяват предимствата на някои от т.нар. елитни училища. Той допълни, че всеки завършил средно образование вече може да влезе да учи висше.
"Дали ще влезеш в Техническия университет или в УНСС от английската гимназия или от някое квартално училище, няма никакво значение. От момента, в който влезеш в университета, без значение е какво си учил преди това."
Средата в първите 10-15 училища, за които конкуренцията е бясна, е подобна на тази в следващите 30, даде пример директорът.
"Не би трябвало родителите да имат толкова разочарования, ако не са приети в топ 10 или в топ 20, тъй като училищата в топ 50 са също толкова приемливи, средата е толкова приемлива, учителите са с такива възможности."
Училищният директор отбеляза, че "не е грамадна разликата" в нивото на преподавателите в по-предпочитаните училища и те "не са някакви класи пред другите".
Асен Александров съветва седмокласниците и техните родители да проследят какви са били баловете през миналата година за училищата, към които детето се ориентира и да ги вземат предвид при подредбата на желанията съобразно резултатите от изпитите.
"Много добре да осмислят кое е най-силното им желание – него да го напишат на първо място. Трябва да знаеш какво искаш – на първо, на второ, на трето, на четвърто, на пето място и някъде на по-долните места да бъде изпълнимо желание."
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
В Италия магистратите напуснаха съдебните зали в знак на протест срещу правителствена реформа в съдебната власт. Много съдии и прокурори в Рим, Милано, Болоня, Палермо и други градове, както и прокурори от окръжните централи на Апелативния съд, излязоха от залите. Това стана в момент, когато представители на правосъдното министерство започнаха..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...