Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филхармония “Пионер“ - отново във Виена!

Младежите ни постигнаха нов връх в историята на легендарния оркестър

9
Филхармония "Пионер" в Миноритенкирхе
Снимка: Мирослав Семков

На 2 и 3 юли в австрийската столица се проведе дългоочакваното турне на Младежка филхармония “Пионер“. Този проект беше осъществен под надслов "Отново във Виена" по инициатива на австрийското сдружение за култура "Лилавият лебед" и се състоя под почетния патронаж на председателя на Австрийския парламент Волфганг Соботка.

Престижният гастрол включваше концерти в Миноритенкирхе, на сценaта в Златната зала на Музикферайн, в рамките на младежкия фестивал "Summa cum Laude",  и в залата на Хора на виенските момчета – MuTh. Събитието в Минотитенкирхе беше предавано online и всички меломани, проследили концерта в интернет или на живо в църковния храм, бяха свидетели на забележителния успех, на емоциите, на вдъхновената интерпретация и спойка между младите оркестранти, както и на възторжените аплаузи, с които музикантите от легендарната Детско-юношеска филхармония под палката на утвърдения талантлив диригент Любомир Денев-син  бяха възнаградени след всяко свое изпълнение. Красивият плакат за концерта на 2 юли беше дело на известния художник Стоимен Стоилов. По повод гастрола беше издадена и възпоменателна марка на "Австрийски пощи".

Това бе поредният мащабен проект на сдружението на култура "Лилавият лебед", съчетаващ събитие с висока художествена стойност и грандиозна организация по осъществяване на идеята, в основата на която отново е вдъхновяващата фигура на д-р Александър Александров - основател и председател на сдружението. В интервю за слушателите на предаването “Алегро виваче“  по “Хоризонт“ той разказа за удовлетворението от сбъднатите мечти и изпълнените цели, свързани с  гастрола на младежката филхармония във Виена, както и за моментите на силни емоции, съпътствали дните на концертното турне.

Публиката в австрийкста столица оцени високо професионалното изпълнение на оркестъра и интересния подбор на музикални произведения в програмата на трите концерта. Наред със  Симфония №8 от Антонин Дворжак, Увертюра от Жорж Мюфа и емблематични заглавия от българските класици Петко Стайнов (Ръченица от “Тракийски танци“), Марин Големинов (Танц из балета “Нестинарка“), Любомир Пипков (Въведение и танци от операта “Момчил“) и Георги Златев-Черкин (“Севдана“ със солист Георги Райчев – цигулка), се откроиха и две оригинални съвременни творби, които имаха своето успешно премиерно изпълнение пред публика: Концерт на тромпет и симфоничен оркестър от Любомир Денев-син със солист Сава Стоянов и симфонична пиеса, специално посветена на Филхармония "Пионер" от австрийския диригент и композитор проф. Курт Шмид. 

В интервю маестро Шмид разкри с удоволствие идеята на тази композиция, носеща за заглавие характерния виенски израз  “Geh’n ma halt a bißl unter“. Проф. Курт Шмид изрази благодарност като автор и определи интерпретацията  на своето произведение от Филхармония “Пионер“ като “грандиозна и феноменална“.

Положителни впечатления от изявата на оркестъра след края на концерта в Миноритенкирхе сподели и Герхард Райвегер – бивш посланик на Република Австрия в България в периода 2010-2014 г., а понастоящем председател на Австрийско-българското дружество във Виена, което също подкрепи организацията, свързана с гастрола на филхармония “Пионер“ в австрийската столица. “Този концерт се вписва в програмата на 2022-ра като Европейска година на младежта и е прекрасен пример как се презентира изкуството на една държава на световните сцени. Такъв тип културни събития имат съществена роля за популяризирането на България.“ - заяви австрийският дипломат.

Кореспонденцията от Виена и отзивите на организатори и гости чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45