Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Израел изучават развитието на растението моринга

Института за иновационно и пустинно земеделие „Вулкани“
Снимка: Института за иновационно и пустинно земеделие „Вулкани“

Наричат Института за иновационно и пустинно земеделие „Вулкани“ „български“, защото в първите му години имало доста преселници от България, които работели в него. Тази година, научното средище празнува 100 годишен юбилей.

Две купички мед на изложбата за най-новите търсения на учените във „Вулкани“ изглеждаха като твърде скромен акцент. Въпреки това всички спираха и ги опитваха. Медът в едната от тях бе обикновен, а в другата...почти не беше сладък. Презентираше го младият научен работник Кармел Фархи, който е биолог, специалист в растениевъдство.

"Срещата ми с малко известното в Европа растение - моринга, беше съдбоносна за мен. Научен ръководител ми е Ифтах Вакрин Кейнан. Той предложи, на мен и колежката ми- също биолог, но специалист по насекомите, да се опитаме да развъдим пчели в опитно поле, засадено с непознато растение. Знае се, че пчелите са доста консервативни, но успяхме да ги „примамим“ при новото, и за тях, растение. Още първите опити с такъв мед ни изненадаха. Съдържаха всички други елементи на обикновените пчелни продукти, но бяха значително по-малко сладки. Към нашия експеримент се присъединиха и лекари, които веднага провериха как се отразява този несладък мед на хора, болни от диабет и от проблеми в обмяната на веществата. Оказа се ,че нашия мед влияе добре и на страдащите от високо кръвно налягане и психични разстройства.

Моята идея беше да се провери как различните почви в Израел се отразяват върху развитието на растението моринга и на меда от него. Вече имаме опитни полета на няколко места в страната. Особено важно е как то вирее в полупустинни почви.

Обикновено се шегувам, че моите изследвания са „обречени на успех“. Наследник съм на хора, които е трябвало да се отрекат от възможността да се развият като творци, за да могат да изхранват семействата си.

"Моята българска баба- майката на баща ми, е била 13 годишна , когото през 1951 г., с един от последните рейсове на кораба, който е возел преселници от България в Израел, са пристигнали тук. И двете с по-голямата й сестра, която е учила в елекро-техникума в София- едно от най- престижните учебни заведение по него време, са били отличнички. Но пристигайки в Израел е трябвало да се простят с науката. Били са настанени в бараки, където зиме е продължавало да тече, дори когато дъждът навън е спирал. През лятото пружините на кревата така са се напичали, че е можело да се изпече яйце на тях. То и яйцата са били кът. Купували са ги с купони. А, за да получиш купони е трябвало да покажеш удостоверение, че си отработил поне минимален брой дни. Баща им е минавал за „възрастен“( над 35 години) и дълго не е могъл да си намери работа. Налагало се двете момичета да работят каквото успеят, за да издържат...родителите си. Тогава сред най-тежките работи е било да се „превърне пустинята в градина“. Освен обикновеният селскостопански труд, е трябвало да се засадят гори на голите каменни баири. А това е било особено трудно. С взрив са правили в скали място за корените на фиданката. Носели са почва от далеч и са запълвали с нея дупката. И тогава са засаждали дръвчето. Водата е била кът и са измислили прочутото капково напояване – с виещи се като змийчета тръби са носили течност само до гнездото на всяко дръвче, където водата се е процеждала единствено в корена. Световно известното изобретение е било създадено в един кибуц, но е развито от Института „Вулкани“.

Ст. н. с .Ифтах Вакрин Кейнан разкааз:

"Преди около 20 г посетих едно селище в Юдея. В един от дворовете видях странно растение, с дълги твърди шушулки. Местните хора обяснили, че варят бобчета му и те са по-вкусни от обикновения фасул. Взех образци от непознатото, за мен тогава, растение. Открих, че е „преселник“. Как се е озовало в Юдея не знам, но родината му е Индия. Във Филипини-те дори са го обявили за национална храна и няма двор без него. Има международна компания, която го включва в хранителните добавки. Но всичко това е насочено към плодовете му. Аз се заинтересувах от листата и цветовете му.

Често дадено растение се отглежда по-добре в чужбина, отколкото в родината си. Например евкалиптът най-добре вирее в Малайзия и Индонезия, а той не е ендемичен вид там. С помощта на моите аспиранти се опитвам да го адаптирам към земята на Израел и експериментираме как да извлечем максимална полза от него".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35