Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хавиер Гома: Културата като обичай и като светоглед

Ирина Тодорова и Хавиер Гома
Снимка: Личен архив

"Съществуват два вида развитие. Първият е насочен напред във времето, в бъдещето, докато втория вид развитие е развитието навътре, в дълбочина". Това посочи в интервю за предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" испанският есеист Хавиер Гома:

"Не може да става въпрос само за това да живеем по-дълго, но и за това да живеем по-добре. Културата е този феномен, който ни позволява не просто да преживяваме по-дълго (буквално като животни), но и да живеем по-стойностно (буквално като хора). Културата преди всичко е едно постоянно напомняне за достойнството на човека".

Как влияе културата върху развитието на бизнеса?

"Ще ви споделя един разговор, който проведох неотдавна със сина си. Той изучава икономика. Каза ми, че най-важното в икономиката са стимулите. Пример за законов стимул е да кажем, когато законодателството ми даде възможност да намаля част от дължимите данъци, ако подпомагам развитието на културата. Стимулите се формират от желанията на хората. Концептуално икономиката се основава на желанията. Икономиката и бизнесът работят за удовлетворяването на човешките желания. Ключовото е, че културата е тази, която оформя човешките желания. Исторически културата идва преди икономиката и именно за това ще стане дума в моето изложение на форума с тема "Култура и развито общество: как подпомагането и инвестирането в култура повлиява върху развитието на бизнеса и обществото.“ Законът оформя начините, по които хората могат да задоволяват своите желания, а появата на едни или други копнежи у хората, е дело на тяхната култура. Икономиката подпомага културата, защото културата ни помага да усетим реалността, а икономиката - да задоволим тези си усещания".

Цялото интервю с Хавиер Гома можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57