Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вл. Тодоров: Отнемане на автомобила на дрогиран шофьор би имало ефект в над 95% от случаите

Владимир Тодоров
Снимка: БГНЕС

Българската асоциация на пострадали при катастрофи провежда дни на отворени врати, за да информира пострадалите при пътни инциденти и близки на загиналите за правата, които имат.

В Пловдив такава среща ще има в понеделник, 8 август, на ул. "Евлоги Георгиев" 1.

Председателят на асоциацията Владимир Тодоров коментира пред БНР, че хората не са наясно с правата си, а „никъде не се учи какво се случва след катастрофата“. Той предупреди, че измамници дават на още упоените хора в болница различни документи за подпис.

"Иначе проблемите са свързани с информация по отношение на медицинско обслужване, на Спешна помощ - какво покрива спешната помощ, кой има право, какво трябва да се доплаща допълнително. Много често трябва да се купуват импланти, остеосинтези - дали ги покрива Здравна каса. След това минаваме към други проблеми, които  свързани с досъдебно производство, кой разследва. След това – съдебна фаза - защо се бавят делата. След това минаваме сериозни проблем със застрахователните компании".

Най-големият проблем, според повечето хора, е голямото забавяне при експертизите в досъдебните производства. Най-отчетлив е той в Благоевград, Дупница, Кюстендил:

"Има двамата съдебни лекари на цялата област и едно медицинско свидетелство може да се забави до 12 месеца".

Повечето случаи на ПТП с пешеходец са престъпления по непредпазливост и, ако няма смъртен случай или употреба на наркотици и алкохол, виновният по презумпция не се задържа, подчерта Тодоров в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“.

Въпреки оповестените акции, много хора шофират след употреба на алкохол и наркотици. Например в инцидента на столичния бул. „Черни връх“ полицията е свършила каквото е трябвало – наложила е глоби за 8000 лева, отнети са  контролни точки, свалени са регистрационните номера, но Семерджиев е продължавал да шофира.

"Тук възниква въпросът защо нямаме санкция, която да позволява, при рецидив, на пияни и дрогирани да се отнема автомобилът – нещо, което го има в други държави. В 95% - 98% от случаите, ако на някой му вземат автомобила завинаги… все пак в България автомобилът все още е скъпа вещ".

Тодоров сподели и опит от Норвегия -  в почивните дни медиите излъчват клипове, които призовават празнуващите да използват drink and drive услуга или такси, а полицията целенасочено проверява пред питейните заведения.

Цялото интервю на Силвия Великова с Владимир Тодоров можете да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11