Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици получиха нови знания за проблемите за опазване на природата

Еко училище на Младежкия воден парламент се проведе в парк “Кайлъка“ край Плевен

Еко училище на Младежкия воден парламент
Снимка: личен архив

Десетото национално еко училище на Младежкия воден парламент се проведе в парк “Кайлъка“ край Плевен. В продължение на седмица млади еколози от цялата страна бяха истински научни изследователи по време на Десетото национално еко училище на Младежкия воден парламент. Това е организация, която обединява екоклубове от различни градове.

Незабравими летни дни с любими занимания и мисъл за опазване на природата, забавления, но и сериозни проучвания и наблюдения - това преживяха ученици, посветили се на екологията.
От 8 до 12 август се проведе 10-то юбилейно национално екоучилище на българския младежки воден парламент. Организирано е с финансовата подкрепа на Министерството на околната среда и водите.

"Басейновата дирекция "Дунавски район" е домакин заедно с община Долна Митрополия и общинския център за извънучилищни занимания и дейности по интереси - Екоклуб "Дунав". Идеята на екоучилището е да събере младите от екоклубове в цялата страна и да работим по проблемите за опазване на природата, на чистота на водите, да запалим младите хора и защото ресурсите на природата все повече ще намаляват", каза Иво Джокин, който ръководи уникален Общински център за извънучилищни дейности в крайдунавското село Байкал.

Силвия Трифонова, президент на Младежкия воден парламент, заяви за "Хоризонт":

"Когато разбрах за тази организация станах част от нея. Впоследствие така се получи, че станах президент.  За мен това е голямо вдъхновение, един голям опит. Всяка година, когато се срещаме с тези младежи аз виждам, че в началото са много плахи страхуват се, притесняват се, но през третия, четвъртия ден те стават различни хора започват да се ангажират с екологични въпроси, с това какво се случва с нашия парламент, правим воден мониторинг на всяка една река, в която се намираме".

Еко училище на Младежкия воден парламент  Снимка: личен архив
Пламен Грудев, координатор за Източно- Беломорския район на тази прекрасна организация от град Пловдив от клуб млад "Еколог" в Средно училище "Свети Патриарх Евтимии".

"Издаваме сборник и вестник, който трябва да е готов до нашата парламентарна сесия през месец октомври".

Той зави, че в парк "Кайлъка" учениците са описали различни растителни видове.

"Открихме диво гущерче. Започнахме да го снимаме. Всички го снимаха, беше едно зелено гущерче, прекрасно".

Алекс Димитров от град Пловдив от клуб млад еколог от училище "Свети Патриарх Евтимий".

"Много ме впечатли екоучилището, че сме сред природата, откриваме нови видове, за които досега не сме знаели, разбираме за техните латински имена от кой род са. В групата за воден мониторинг изследват кислорода и факторите на водата на различните реки - река Осъм, Искър, Дунав, Панега и там замърсяването беше между 8 и 9 над допустимите норми".

Никол Димитрова участва в клуб "Пътуване в страната на елементите". Тя е от град Бяла Слатина и учи в Професионалната агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров".

"Научих нови неща. Всичко това ще остави вечен спомен в мен".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05