Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светослав Живков:

България е сред първите страни в света, заменили мажоритарната изборна система с пропорционална

Снимка: Ани Петрова

"В първата четвърт на XX век България е един от пионерите в един световен процес по замяна на старите мажоритарни регулации с пропорционални. Преди 1900 година нито една държава не излъчва трайно своя парламент с пропорционална система. Сърбия е първата, но тя няколко пъти отменя и възстановява своята пропорционална система. След 1900 година стартът дава Белгия и в следващите години много държави възприемат тази иновация".

Това каза пред БНР Светослав Живков, автор на монография за изборите в началото на миналия век, когато се въвежда пропорционалната система.

"Пропорционалното представителство. Избори и електорално законодателство в България в навечерието на Първата Световна война" изследва изборния процес в страната в първите години на XX век. На фона на тенденциите в европейски и световен мащаб се проследяват причините, поради които българските държавници постепенно изоставят традиционната мажоритарна система и я заменят с пропорционална. На детайлен анализ са поставени промените в изборния кодекс в периода 1908 – 1914 г., както и отражението на новите регулации върху изборния процес и политическата система на България.

Живков посочи, че с такава промяна се прави опит да бъдат решени проблемите с представителството – в началото на XX век българската партийна система е силно фрагментирана, както и днес, а избирателите гласуват предимно за управляващата партия, която и да е тя.

"Идеята е да се даде повече изборна справедливост, представителството да е по-пропорционално и справедливо. Гонят се и други цели - политическите лидери да гарантират избирането си. Смята се, че реформата ще усили партиите и ще помогне за налагане на парламентарно управление в страната".

В предаването "12+3" той посочи, че независимо от кусурите на политиците по онова време, като норма те се опитват да наложат последната дума на юридическата и на политическата науки.

"И най-модерните закони, прилагани в една среда, в която доминира поданическият манталитет и тя няма развита гражданска култура, няма как да постигнат големите очаквания".

Любопитна подробност е, че през 1909 година България приема като гаранция за тайната вота тъмния плик и тъмната стаичка, докато Франция въвежда тези промени години по-късно.

По думите на Живков наличието на много партии не непременно е недостатък.

"Проблемът не е в многото партии, а в това, че тези партии нямат стабилен електорат... Партийна фрагментация има и в развитите демокрации, но там има разделение на консервативен, либерален, крайноляв, крайнодесен лагер и е невъзможна да видим партия, която се рекламира като дясна, а да влиза в коалиция с крайнолява формация. Е, има такива примери и в Европа, но те са по-скоро популистки акт... Българските партии от едно време са персоналистки и една от причините за силно фрагментирана партийна система е тази. Залитането по спасителя, по водача е балканска, южноевропейска черта".

Д-р Светослав Живков е магистър по история (2003), бакалавър по политология (2007) и доктор по история (2010). Преподавател в Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин Кирил Философ" и в катедра "История на България" към Историческия факултет на Софийския университет, където води лекции и семинари по дисциплините "Нова българска история", "Българските избори", "История на избирателното право и изборните системи" и "Избирателно право и изборни системи в балканските страни". Научните му интереси са насочени към еволюцията на политическата система на България, партиите, конституционната уредба, изборния процес и електоралното законодателство. Автор на книгата "Прогресивнолибералната партия в България: С Русия политика не правим! (1899 – 1902)" и на много научни студии и статии, занимаващи се с проблемите на българската политическа система до Втората световна война.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Жозеп Борел

Неформалните съвети "Външни работи" и "Отбрана" на ЕС ще се проведат в Брюксел, а не в Будапеща

Предвидените в края на август неформални съвети "Външни работи" и "Отбрана" ще се проведат не в Будапеща, а в Брюксел. Решението бе взето и оповестено от върховния представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел. То е израз на недоволството от совалките на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва и Пекин, след като Унгария пое..

публикувано на 22.07.24 в 21:27
Алсу Курмашева

Съд в Русия изпрати в затвора за 6,5 години журналистка с руско и американско гражданство

Съдът в Русия изпрати в затвора за шести години и половина журналистка с двойно гражданство руско и американско, която работеше за радио "Свободна Европа". Алсу Курмашева беше призната за виновна, че е разпространявала фалшиви информация за руската армия. Делото беше гледано при закрити врата без възможности да се узнаят детайли около..

публикувано на 22.07.24 в 20:52
Камала Харис

Камала Харис: Наследството на Байдън е несравнимо в съвременната история

Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис похвали президента Джо Байдън за службата му на страната в първата си публична изява, откакто той внезапно се отказа от президентската надпревара и я подкрепи за свой наследник. В речта си тя само говори за неговите заслуги, съобщава Ройтерс. Камала Хари отбеляза, че "наследството от постижения“ на..

публикувано на 22.07.24 в 20:43

Атанас Атанасов: Голяма болка за ГЕРБ е, че загубиха изборите в столицата

"Голяма болка за ГЕРБ е, че загубиха изборите в столицата. А ДАНС за пореден път изпълнява политическа поръчка за компрометиране, този път на кмета на София". Така съпредседателят на ПП ДБ Атанас Атанасов коментира съобщеното по-рано днес от общински съветници от ГЕРБ СДС, че ДАНС е съставила акт на столичния кмет Васил Терзиев, защото не е..

публикувано на 22.07.24 в 20:18
Олександра Микулска от Украйна,

Олександра Микулска: В "Храна за размисъл" избрах ястие, пълно със спомени от семейството

Не вярвах, че някой ще се интересува от нашите истории и много се радвам, че съм част от кампанията „Храна за размисъл“. Това призна в интервю пред БНР Олександра Микулска от Украйна, едно от лицата на кампанията, в която се представят различни национални ястия и историята на кулинарния майстор. В „Храна за размисъл“ Олександра..

публикувано на 22.07.24 в 19:31

Пожарът край гарата в Кочериново е овладян

Пожарът край железопътната гара в Кочериново е овладян, съобщи БТА, като цитира директора на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) - Кюстендил комисар Светослав Георгиев. Огънят е локализиран от всички страни, догарят запалилите се дървени трупи край мястото на пожара. Горели са сухи треви и храсти. Нямаме данни..

публикувано на 22.07.24 в 18:56
Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов дава брифинг във връзка с пожарите в цялата страна - 22 юли 2024 г.

Вътрешният министър: Приоритет е доставката на фургони за хората от Воден, чиито домове изгоряха

Техника за гасене на пожари се пренасочва към границата с Гърция, където бушува голям горски пожар, на километър от браздата, каза министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.  Българските огнеборци с превантивни действия на двата фронта на пожара в планина Славянка Продължава гасенето на пожара в планина Славянка, Жандармерията ще помага..

публикувано на 22.07.24 в 18:48