Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почти 60% от езерото в резервата „Сребърна“ край Силистра е пресъхнало

Изграждат се два нови понтона в гнездилището на къдроглавия пеликан

Резервата „Сребърна“ край Силистра
Снимка: личен архив

Почти 60 % от около 7000 дка от водната повърхност на езерото в резервата „Сребърна“ край Силистра е пресъхнала вследствие на летните горещини и ниското ниво на река Дунав.
Резервата „Сребърна“ край Силистра  Снимка: личен архив
Радостното е, че ситуацията макар и неблагоприятна за рибите, не е опасна за множеството видове птици, които обитават защитената местност. Така по-лесно рибоядните пернати си намират храна, защото според експертите  това е естествен процес, който се е наблюдавал и назад в годините.
Момчил Петров  Снимка: Незабравка Кирова
Повече от 10 години Момчил Петров наблюдава отблизо процесите и живота на флората и фауната в резервата „Сребърна“. Езерната чаша на езерото е на по-високо ниво от Дунав и затова според него се наблюдава процес на оттичане на водите от "Сребърна" в реката – процес наблюдаван и друг път в годините.

"Езерото "Сребърна" е едно относително плитко езеро, с голяма площ и малко понижение във водния стълб води до освобождаване на големи площи, пресъхване, което се заема много бързо от разнообразна, едногодишна растителност. Това понижение на нивото е неблагоприятно за някои организми - най-вече за водните организми- рибите, но тези видове, които живеят там са приспособени към тези изменения, а от друга страна е благоприятно за рибоядните птици, които лесно намират рибите там и се хранят с тях. През този период на засушаване наблюдаваме ежедневно присъствие на розови пеликани, които се хранят с рибите, има също така чапли, корморани, които се възползват от тази ситуация", каза за БНР Момчил Петров. 
 
За водната екосистема рекордно ниското ниво на речните води не е фатално.

Нормалното средно ниво на водата в езерото при високи нива на Дунав е от около 3 метра, но в момента е много по-ниско – на места едва достига до 2 метра.

"Трябва да се има предвид, че намаляването на водите площи в езерото се дължи на това, че то е относително плитко и съответно малкото понижение във височината води до отлив от големи площи".

Основният въпрос е как се чувстват пеликаните в резервата, тъй като те са основните обитатели.

"За тях е по-удобно по-ниското ниво на водата, улавят по-лесно риба, съответно хранителната им база е по-добра. За тях пониженото ниво до определени граници е благоприятен фактор. Тази година гнездовият период приключи в края на месец юли, птиците напуснаха".
Елена Илиева   Снимка: Незабравка Кирова

Добрата новина е, че туристическият поток не е спирал, каза директорът на Природо-научния музей в Сребърна Елена Илиева.

"Въпреки проблемите, които имат хората, интересът към "Сребърна" не е стихнал. Всеки ден от сутрин до вечер при нас имаше посетители".

Експертът от РИОСВ – Русе Момчил Петров заяви, че се изграждат и нови два понтона в гнездилището на къдроглавия пеликан, които предстои да бъдат поставени. Това означава, че се осигуряват условия за гнездене на повече птици в "Сребърна".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

Професор Беев: Почвите са резервоар на антимикробна резистентност

Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче засяга не само човека, но и почвите, водите и растенията. Защо това е проблем -  интервюто на Мария..

публикувано на 09.12.24 в 18:54

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59