Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вероятно крепостта Малкото кале е построена през 30-те години на 11 век

Комплексът може да бъде посещаван от туристи

Снимка: РИМ Ямбол

Повече от 10 години крепостта Малкото кале в близост до боляровското село Воден е обект на археологически разкопки. Проучванията за това лято вече приключиха, но специалистите тепърва ще оценяват находките. 
Крепостта се намира на средновисок хълм в Странджа планина, в непосредствена близост до турската граница, в землището на село Воден. Иманярски набези са причината през 2008 година да започнат археологически проучвания. От тогава всяко лято археолози и студенти работят на обекта.

"Започнахме малко случайно на посоки в едни изкопни дейности в Северозападния ъгъл на крепостта. Попаднахме на една кръгла кула с два периода на градеж и вече през годините навлязохме във вътрешността. 80% от вътрешното пространство на крепостта е проучена", каза за БНР Явор Русев от Регионалния исторически музей в Ямбол.

Какво със сигурност се знае за Малкото кале?

"След 12-13 години проучвания имаме някаква теория за това кога е създадена и кой е владял през годините. Вероятно е построена през 30-те години на 11 век, след като тези територии на Ямболска област и Източна Тракия са трайно присъединени  към Византийската империя, даже още преди епичните борби на Цар Самуил с византийците. Одрин е много близо - тогавашния  Адрианопол. Това са първите територии, които са присъединени от Византия. Тази крепост вероятно е дадена като феодално имение на местен благородник и печатите, които откриваме през годините ни дават ценна информация за това кой може да бъде. При положение, че крепостта е разрушена в края на 12 век, категорично сме убедени в това, по време на третия Кръстоносен поход - говорим за 150 години живот на крепостта, които предполагат 5-6-7 поколения, които са я владели. Примерно за 11 век няма как да кажем кой е бил първият владетел на крепостта, но за 12 век на базата на печатите, които са открити можем да кажем, че е твърде вероятно да е представител на фамилията Ватаци, известна византийска фамилия, която даже излъчва и византийски император в по-късен период", допълни за "Хоризонт" Явор Русев.

С какво Малкото кале се превръща във важен обект на археологическата карта на страната.  

"Първо, че в този регион няма друг изцяло проучен обект. Второ - самите находки, ние имаме керамо-пластични украси. Това са глинени розетки, които се слагат от външната страна на прозорците на сградите, които са намирани основно в църкви и манастири".

Имението е сравнително малко, разположено е на около един декар площ, което го прави лесно за проучване. Какво е открито това лято.

"Тази година разкрихме една сграда, долепена до южната страна на задния вход и ни даде един изключително интересен резултат".

Кои са най-интересните находки:

"За археолога всичко е важно. Имаме монети, които не са толкова ценни като информация. Намирането на луксозна керамика, каквато сме намирали в огромни количества през годините ми прави много впечатление и ме радва, защото това е сериозна информация за тези, които са живели тук през годините".

След приключването на проучванията на крепостта предстои консервиране и реставриране на Малкото кале.  

"Този обект стана обект с национално значение. Той е в комплект със средновековния манастир, който е източно от кулата на 400 метра. Това е цял комплекс, средновековен, който може да бъде посещаван от туристите - не само от българи, но и от други държави, защото манастирът е свято място. Може да има поклонически туризъм. Тук може да идват любителите на археологията".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22