Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Процесът се случва неусетно и безсимптомно, докато младите жени гонят кариера

Тревожно: Все повече жени в детеродна възраст са с изчерпан яйчников запас

Специалистите са категорични: След 35 години качеството на яйцеклетките значително се влошава

Снимка: Ани Петрова

Все по-често младите жени отлагат раждането на първото си дете за по-късна възраст. С времето годните здрави яйцеклетки намаляват и се изчерпват, без видими външни симптоми.

Кампания на благотворителната инициатива "Нека бъдем по-добри" насърчава жени на възраст между 25 и 35 години да се изследват за репродуктивния си статус. Инициативата е подкрепена от Столичната община, като утре вечер ще се състои концерт в НДК.

Семействата и младите момичета трябва да са наясно, че докато бързаме и гледаме да изградим кариера, годините си вървят и в един момент яйчниковият резерв намалява, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Албена Атанасова, заместник-кмет на София.

в по-късен етап разбират, че или е много малък и правят опити вече за инвитро процедура, или той напълно се е изчерпал и минаваме към това да търсим яйцеклетки."

Столичната община има програма за двойки с инвитро процедури, които се нуждаят от донорски яйцеклетки.

Атанасова подчерта, че има все повече случаи, в които млади жени вече са загубили голяма част от яйчниковия си запас.

Изследванията за яйчниковия резерв не са включени в рутинната акушеро-гинекологична профилактика. Процедурата не е евтина.

Снимка: БГНЕС"Яйчниковият резерв е количеството яйцеклетки, с които момиченцето се ражда. Те са заложени в яйчниците още вътреутробно. При раждането тяхното количество е около 400 000. С настъпването на половата зрялост настъпват овулациите, всеки месец се отделя по една яйцеклетка. Не са чак толкова много овулациите от началото на пубертета до климакса, но работата е там, че когато се отделя една яйцеклетка, когато тя тръгва, тръгват около 50-60, от които една овулира, а останалите умират. По този начин този резерв започва да намалява, като в един момент се изчерпва."

Това обясни пред БНР д-р Йосиф Димитров, един от пионерите на метода инвитро у нас.

Обичайно изчерпването става с напредването на възрастта на жената, но има случаи, когато изведнъж се оказва, че резервът е силно намален, изтъкна специалистът. По думите му в последно време проблемът засяга "и доста жени под 35, дори под 32 години".

Снимка: freestockphotos.biz

"Изчерпването на яйчниковия резерв е необратим процес. Това не боли, може да се изчерпи и преди 32 години, затова да се провери навреме! Има възможности малко да намалим, да спрем биологичния часовник, като замразим яйцеклетки. От друга страна с възрастта качеството на яйцеклетките се влошава. След 35 години значително започва да се влошава и някъде към 38-40 поне 80% от яйцеклетките са с генетични аномалии."

"Това е проблем, който се подценява", категоричен е д-р Димитров. Според него много жени заради работа или учение "изпускат момента, когато трябва да се раждат деца, става много късно".

Акушер-гинекологът съветва "дори да не се чака 35 години" и с приближаването на тази възраст жената вече да е наясно с репродуктивния си статус.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54