Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йозеф Холнбургер: Дезинформацията от Кремъл намира лесни жертви сред склонните да вярват на конспирации

Снимка: Личен архив

Времената на несигурност и страх за бъдещето, каквито преживяваме в момента, обикновено са времена на добър урожай за разказвачите на митове и легенди. Обезкуражените хора, притеснени как ще вържат двата края при галопиращите цени и очакваната дълбока рецесия, са лесна плячка за конспираторите. А те отдавна не са безобидни палячовци, както видяхме по време на пандемията.

На фона на войната в Украйна и последвалата я енергийна война привържениците на конспиративните теории посегнаха към чисто политически въпроси. В Германия например поставят под съмнение санкциите срещу Русия, питат се - защо пък да не преговаряме с Путин, защо не съживим пълния с евтин газ тръбопровод "Северен поток 2", любимия проект на Путин? И вече отправят откровени заявки за предстояща социално гореща есен.

"Социологически изследвания сочат, че всеки четвърти германец вярва в световната конспирация", припомня пред БНР Йозеф Холнбургер, изследовател на протестните движения, и особено на така наречените "инакомислещи" в Германия, организирали масово движение срещу Covid-мерките и ваксините.

"Широката публика заговори за движението на "инакомислещите" по време на пандемията, но неговите привърженици са добре познати и от преди това - в по-голямата си част те са привърженици на конспиративните теории. През 2014 година, когато Русия анексира Крим, много хора излязоха по улиците и протестираха срещу повсеместното осъждане на анексията в медиите и в обществото. Те се обявиха срещу "световния елит", който уж дърпа конците зад кулисите. Тогавашните протестиращи са същите, които шест години по-късно се обявиха срещу ограничителните мерки по време на пандемията. В този смисъл не се изненадвам, че днес същите хора използват войната в Украйна, за да прокламират идеите си и да протестират срещу медийното отразяване, заемайки проруски и пропутински позиции".

Войната им даде нов смисъл за съществуване, така ли?

Точно така. Освен войната, увеличаващите се енергийни цени също са вятър в платната им. Това е достатъчно силна причина дори за по-скептично настроените да се влеят в този протест. Тъй като Covid-мерките с времето отпаднаха, "инакомислещите" просто намериха друга тема, която да "яхнат". С очакваното продължително поскъпване на живота вероятно все повече хора биха подкрепили протестното движение.

Какъв е механизмът им на влияние?

По време на пандемията ни направи впечатление, че социалните мрежи, и особено Telegram, са предпочитан инструмент за стягане на редиците и за влияние чрез разпространение на информация. Това ще остане така и по време на енергийната криза, защото социалните мрежи се оказаха добра платформа за организирането и мобилизирането на хиляди хора. Telegram, разбира се, не е единствената мрежа, използват се още Facebook и Youtube. Значението на Telegram обаче е по-важно, защото там екстремистко съдържание не се трие и почти няма намеса на оператора.

Каква е връзката на това протестно движение с Кремъл?

В основата на това движение стои протестът срещу утвърдените медии, които те наричат "мейнстрийм". И тъй като сериозните медии и широката общественост в Германия осъждат войната на Русия срещу Украйна, "инакомислещите" се обявиха за поддръжници на Владимир Путин. Така тази сцена се превръща в лесна плячка за Кремълската дезинформационна кампания на Запад. В социалните мрежи се появяват изфабрикувани информации, зад които прозира Москва. От нашите проучвания знаем, че определени хора у нас получават пари от Русия за разпространяването на тези фалшиви новини.

Защо антиваксърите смятат, че Путин е жертва на западната агресия? В техните форуми четем, че Русия е нахлула в Украйна, защото Западът е притиснал Путин в ъгъла. Това на практика са опорките на Кремъл.

Установили сме, че Русия провежда дезинформационна кампания в западноевропейските държави. Но не бива да подценяваме ролята на привържениците на конспиративни теории, които лековерно приемат тази информация за чиста монета и доброволно я разпространяват чрез профилите си във Facebook, Instagram или Telegram. Руската стратегия може да се обобщи с думите на Мечо Пух: "Колкото повече, толкова повече". Но далеч не всички фалшиви новини са изфабрикувани в Москва.

Всичко това има и политически израз - отричащите пандемията и приятелите на Путин обикновено са гласоподаватели на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия". Каква е връзката?

Това не бива да ни изненадва. "Алтернатива за Германия" е крайнодясна и популистка партия. В случая на везните натежава популисткото крило в партията, което смята, че сме управлявани от някакъв имагинерен световен корумпиран елит срещу интересите на народа. Дезинформацията от Кремъл намира лесни жертви сред хора, които са склонни да вярват в световната конспирация.

Наскоро шефът на службата за защита на Конституцията в Берлин, това е контраразузнаването, предупреди, че се надига "протест без програма". Какво означава това?

Конспиративните теории обикновено са реакционерски, т.е. отричат статуквото и установеното държавно устройство, но без да предлагат алтернатива. Привържениците на конспирациите искат да свалят от власт управляващите и с това идеите им се изчерпват. Този идеологически вакуум, липсата на идеологическа рамка, е проблем за демократичното общество, защото разширява спектъра от хора, до които конспиративните теории могат лесно да достигнат.

Така изведнъж става възможно крайно десни екстремисти и неонацисти да протестират рамо до рамо с убедени марксисти и привърженици на левите политически идеи. Това обединение все още не е мащабно, но в никакъв случай не бива да го подценяваме. Затова службите наблюдават с особено внимание процеса на сближаване между двете крайни крила в обществото, защото в крайна сметка общата идея е сваляне на правителството и на установения конституционен ред.

Колко опасен е този меланж от отричащи установения ред хора с различни политически убеждения? И могат ли да се окажат опасни за социалния мир през задаващия се студен, а може би горещ есенно-зимен сезон?

Доказателство за опасността е едно убийство, което разтърси Германия миналата година. 20-годишен служител в бензиностанция беше застрелян от клиент, отказал да носи маска. По време на процеса убиецът даде ясно да се разбере, че е действал по убеждение, без да изпитва каквато и да е вина. Това наистина е единичен случай, но е установено недвусмислено, че по време на пандемията насилието се увеличи. Имаше нападения срещу лекари, срещу политици. Ескалиращото настроение сред хората, които са склонни да вярват в конспирации, може да стане много опасно.

В същото време обаче в никакъв случай не бива да се прекрачва границата - правото на протест е основно право в една демокрация! Високите цени са факт. Важно е да се изисква от управляващите да предприемат мерки срещу поскъпването на живота. Особено когато социално слаби хора се страхуват за оцеляването си. Но протестите трябва да бъдат инициирани от демократични организации - профсъюзи, партии, гражданското общество, неправителствения сектор. Отправените към управляващите искания трябва да бъдат формулирани от социалните партньори, а не от привърженици на конспиративни теории, на които им се привижда някакъв световен заговор срещу обикновените хора. Нещо повече - които се стремят към унищожаването на установения демократичен ред и които искат да използват днешната енергийна криза като ракета носител.

Как трябва да противодействат политиците, за да избегнат нажежаване на обстановката?

В основата на вкопчването в конспиративни теории е страхът от бъдещето. Нужни са социални мерки, финансова помощ за най-тежко ударените от галопиращите цени, така че тези хора да не са толкова уязвими. Важна е също така превенцията - да обърнем повече внимание на самотните хора, на онези, които се чувстват изолирани от обществения живот, защото нямат финансовата възможност да участват в него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът Кристиан Вигенин от общо 7 кандидати...

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29