Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: В енергийна криза законодателството за фотоволтаиците трябва да се промени максимално бързо

Уведомителният режим за поставянето им ще улесни процеса както за домакинствата, така и за бизнеса, твърдят от Соларна академия – България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В България има доста промени в законовите и административни процедури за инсталация на фотоволтаични централи, но има какво още да се желае, така че да се постигне златна среда за този тип инвестиции. В ситуация на енергийна криза промените в законодателството трябва да се случат максимално бързо.

Това мнение изрази пред БНР инж. Веселин Тодоров, председател на Соларна академия – България.

Като една от най-големите пречки у нас той посочи това, че все още не е въведен уведомителен режим за поставянето на фотоволтаични централи на покривите - както за домакинства, така и за бизнес сгради и предприятия.

Един от най-големите проблеми е изискването за издаване на разрешително за строеж, изтъкна той. Това по думите му затормозява процеса и води до отказ на инвеститори.

Една фотоволтаична централа в най-добрия случай се изгражда в период между 8 месеца и една година.

Според Тодоров законодателната и изпълнителната власт все по-рядко търсят мнението на експерти от бранша за това как може да се подобри средата, което за него е необяснимо.

В партийните програми обаче се вижда тенденция за облекчаване на режимите за поставяне на фотоволтаици, отбеляза той.

Соларна академия – България разполага с готов пакет от предложения за промени в законодателството.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55
Село Мутулас в Кипър

Екологични прояви в Кипър ще повишават информираността за горите и водите

Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..

публикувано на 22.03.25 в 04:33
Християн Христов

Християн Христов: За мен Зооцентърът в Добрич е мисия

Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните .  Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..

публикувано на 20.03.25 в 18:00

Велислав Малджиев: България е атрактивно място са всякакъв вид екстремен туризъм

Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци .  " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..

публикувано на 19.03.25 в 08:59

Данита Заричинова: Мислете как да купувате стоки, които ще са възможно най-дълготрайни

Днес отбелязваме Световния ден, посветен на рециклирането . Всяка година има инициатива за награждаване на "Герои на рециклирането" . Целта ѝ е да привлече вниманието към хора, места или инициативи, които чрез рециклиране помагат за постигане на по-устойчиво бъдеще. Световният ден за рециклиране е създаден през 2018 г., за да бъде призната и..

обновено на 18.03.25 в 20:29

"Грийпийнс": За българската наука ще има голяма полза, ако ратифицираме Океанското споразумение

Огромен розов октопод превзе пространството пред Министерски съвет на 4-ти декември. С него екоактивисти от "Грийнпийс" призоваха премиера Росен Желязков да защити океаните и България да ратифицира Международното океанско споразумение . Договорът е първата в историята ясна рамка за обявяване на защитени зони в океаните, както и за..

публикувано на 10.03.25 в 21:59

Отрова върху труп на крава е вероятната причина за смъртта на лешояди край Симитли

Отрова върху труп на крава е вероятната причина за смъртта на лешояди в района на Симитли . Това каза пред БНР зоологът гл. ас. Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Благодарение на джипиеси успяхме след сигнала за намерени мъртви лешояди да локализираме още една бедстваща жива птица. В..

публикувано на 04.03.25 в 15:16