Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти от Театралния факултет на Университета в Тел Авив направиха екологичен пърформанс

Университетът в Тел Авив
Снимка: Искра Декало

Откриването на университетската учебна година е вълнуващо както за студенти и преподаватели, така и за бивши възпитаници. Всяка година, ден преди началото ѝ, белокоси старци и изтънчено облечени дами се събират в огромния парк на своята Алма матер в Тел Авив. Сбирките им не приличат на срещи за разказване на спомени от студентските години. Бившите възпитаници на телавивския университет считат, че имат отговорност от една страна да запазят културното наследство на предходните поколения, от друга да оставят за своите внуци и правнуци по-добър за живеене свят.

Всеки път домакините приготвят изненада. Кореспондентът на БНР в Израел Искра Декало и съпруг ѝ, който е завършил дипломация и политология в Телавивския университет присъстваха на една такава сбирка. Двамата са се срещнали с момиче, облечено като булка. Забелязали, че на бялата ѝ рокля са изписани цифри. Присъединили се още двама странно облечени младежи. Момичето, което е студентка в Театралния факултет на Университета, се казва Ширли Кай:

"Цифрите по роклята ми са от действителни банкови сметки в модната индустрия. Сигурно не си давате сметка, че точно фабриките за дрехи и обувки са едни от най-големите замърсители на планетата. Предназначеното да направи човек щастлив и елегантен за един ден, загрозява за дълго природата. Моят колега е в зелен смокинг, защото счита, че говори „зелено и природосъобразно“, но не думите помагат на Земята".

Поканиха ни нас, от театралния факултет, да направим екологичен пърформанс. Когато избирахме формата, си спомнихме думите на Бертолд Брехт: Как да кажем горчивата истина". Той счита, че има два начина. Оприличава ги на въртележка или планетарий. Ако кажем направо, зрителите или слушателите, ще се почувстват като във въртележка: световъртеж от емоции и облекчение, че са слезли от нея. Ако им покажем случващото се сякаш гледат планети от далече, ще приемат нещата рационално, без да им пречи, че Земята се върти.

Двора на Университета в Тел Авив  Снимка: Искра Декало
Тази година сбирката на бившите възпитаници бе посветена на екологията и на запазването на наследството. Голям бе интереса към експозиция в галерията на университета. Бяха събрани ранни наброски от картини, скулптури, филмови сценарии , реквизит, дизайн за облекла, мебели. Става въпрос за първоначални ескизи на творби, по-късно превърнали са в шедьоври. Интересуват се и от спомени, от театрални представления, включително програми или афиши, чертежи от сгради или машини, станали култови, начални нахвърляния на музикални или текстови произведения. Притежание са били на големи творци, част от които са били и преподаватели в Телавивския университет. Антикварите не ги смятат за ценно, но в учебния процес са много интересни.

"Да запазим връзката между бившите и настоящи възпитаници на това учебно заведение е важно, не само, за да помогнем за реализацията на завършващите. Наистина има много хора с диплома от телавивския университет, които са станали световно известни и се гордеем с тях. Но не по-малко тачим тези, които без да шумят около себе си, вършат всеки ден своята работа по специалността, получена при нас и с това доказват колко стабилно е наученото в студентските им години", заяви Председателят на Съвета на бившите възпитаници Сигалит Бен Хаюн.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30