Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителите в Израел са против отнемането на месец от ваканцията им

Снимката е илюстративна
Снимка: Facebook /Живей с любов

Две изключително трудни учебни години имаше в целия свят. Дистанционното обучение може да е прогрес за гимназистите, но малките ученици така и не придобиха навици за обучение, които могат да се създадат само в класната стая. Затова министерството на просветата в Израел реши да компенсира дистанционното обучение през зимните месеци с летни училища, на които акцент ще са заниманията по математика, английски и роден език. Таксата е сравнително ниска - 50 лева за цял месец за всекидневни занаяти по трите предмета плюс спортни занимания и развлечения за утвърждаване на способността за общуване в колектив, нещо, което при дистанционното обучение няма как да бъде усвоено.
Профсъюзът на учителите се противопоставя на отнемането на месец от полагащата се на учителите ваканция. За тях учебната година бе особено тежка заради по-трудните за подготовка и провеждане занятия при дистанционното обучение. Малцина се съгласиха да останат в класните стаи дори при двойно заплащане. Повечето приеха профсъюзното решение и вече са в отпуск. На тяхно място с учениците ще се занимават лелките в детските градини, доброволци и студенти в училищата. Помощник възпитателките в детските градини месец ще са „детски учителки“ на летните училища, но стачкуват. Искат да получават двойната заплата, но не своята, а на титуляра, който за разлика от тях е с висше образование и педагогически стаж.

Има ли начин да се излезе с чест от ситуация питаме Ави Бенвенисти, директор на най-престижното училище в Гиватайм.

"Целта на тези училища е да попълни пропуските, в материала за учебната година. Но има няколко сериозни проблема. Първо, много малко от учениците се записаха в тези училища. Все още не е ясно колко ще са ефективни и дали ще помогнат да се преодолеят различията между различните слоеве на населението или още повече ще ги задълбочат. Съвсем малко от учителите, срещу двойно заплащане, са готови да не ползват част от полагаемия им се годишен отпуск“.

Според него такова лятно училище не е решение на проблема.

„Можеха да удължат с един месец тази учебна година. Тогава учениците биха учили при постоянните си учители. А следваща учебна година да започне през октомври. Септември е изпълнен с празници и децата почти не учат, а учителите са ангажирани в училище и не могат да пътуват. Според мен това е начинът да се попълнят пропуските, а не обучението само на желаещите. В повечето случаи учители ще бъдат кръжок -ръководители или студенти и не съм уверен, че ще успеят без никакъв педагогически опит, да попълнят знанията на децата. В Тел Авив са решили лятното училище да е със записани уроци на водещи преподаватели и то по интересни методики, направени именно за дистанционно обучение", каза за БНР Ави Бенвенисти.

Част от родителите са намерили други варианти. Елия Йосифов е баща на ученици на 14, на 10 и на 7 години

"Предпочитам да не влагам пари в тези групови училища, а да наема частни учители, които индивидуално да работят с децата ми и да им попълнят знанията. Що се отнася до социализацията на малчуганите, по-големите две вече са членове на скаутското движение. Програмата за лятото е напрегната: физическа подготовка, умения за оцеляване в пустинята и морето. Предстоят им походи и плавания по реките и в морето".

Гай Полдоар е завършил девети клас. Срещнахме го в класната стая на започващото лятно училище към Телавивския университет.

"Тази учебна година почти изцяло учехме по ZUM. Математиката ми се отдава. Отличник съм, но не в елитно или частно училище, а в кварталното. Успях да се уредя да бъда в най-престижното лятно училище на Тел Авив. Но не съм ученик, а чистя и подреждам столовете, включвам самовара за топлата вода и правя сандвичи за междучасията на учениците. Ще спечеля някоя пара за семейството ми, защото и двамата ми родители заради коронавируса, останаха безработни. Ще работя по шест-седем часа дневно. Ако успея, ще слушам и лекциите с по едно ухо. Паметлив съм и смятам бързо наум. Мечтаех да съм ученик в това училище, но родителите ми нямат пари, за да платят“.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09